Звичка думати / Привычка думать

Звичка думати / Привычка думать

Програма “Звичка думати / Привычка думать” – це можливість для фахівців у сфері формальної та неформальної освіти підвищити свою кваліфікацію в темі розвитку критичного мислення й отримати підтримку в розробці, адаптації педагогічних технологій. Ми пропагуємо розвиток критичного мислення як одну з базових умов для розвитку здорового суспільства й можливості конструктивного діалогу та запрошуємо однодумців приєднуватися до нашої українсько-російської спільноти освітян.

 

“Звичка думати / Привычка думать” – це серія майстерень, де разом із фасилітаторами з України та Росії учасники зможуть

– познайомитися з теорією та практикою розвитку критичного мислення;

– попрацювати з власними навичками критичного мислення;

– розробити/адаптувати та апробувати у своїй освітній діяльності методи розвитку критичного мислення;

– на особистому рівні включитись в контекст українсько-російських відносин, познайомитися з людьми, що працюють над розвитком критичного мислення у своїх спільнотах, скласти власну думку про суспільні процеси в обох країнах, отримати досвід взаємодії в українсько-російській групі учасників;

– включитися в міжнародну педагогічну спільноту з можливостями розвитку професійної співпраці.

ПРОФІЛЬ УЧАСНИКА ЧИ УЧАСНИЦІ

Ми запрошуємо до участі людей

– віком від 20 років;

– з усієї території України, включно з тимчасово окупованими АР Крим і районами Донецької та Луганської областей (для участі в першому етапі програми);

– зацікавлених у розвиткові критичного мислення, а також експертів та експерток у сфері освіти, студентів та студенток, громадських активістів, які працюють у сфері освіти;

– відкритих до нового досвіду, неформальних підходів в освіті, різноманіття думок і досвіду в групі;

– які готові активно створювати простір для розвитку критичного мислення й продуктивної взаємодії між собою;

– з мотивацією розвивати свої освітні навички роботи з темою критичного мислення;

– які працюють у сфері формальної чи неформальної освіти (з будь якою цільовою групою);

– зацікавлених у професійній співпраці з учасниками з Росії, що працюють з темою розвитку критичного мислення у своїх спільнотах.

УМОВИ УЧАСТІ

 • участь у всіх днях обраної локальної майстерні – обов’язкова;
 • за умови участі у наступних етапах програми обов’язковою є участь у всіх програмних заходах;
 • участь у програмі передбачає організаційний внесок – 300 гривень. Сума вноситься за 2 тижні до початку обраної локальної майстерні на надісланий організаторами рахунок.
 • заїзд на локальні майстерні, проживання та харчування оплачуються програмою. Від’їзд із обраної локальної майстерні учасники та учасниці оплачують самостійно.

 В особливих випадках (для не більше як 10% учасників чи учасниць) передбачена оплата дороги в обидва боки:

 • висока мотивація до участі у програмі;
 • чітке розуміння своєї цільової аудиторії для апробації методик із розвитку критичного мислення;
 • змога взяти участь у всіх етапах програми;
 • практична діяльність у сфері освіти.

 * Проживання, харчування та дорожні витрати на міжнародну майстерню у Івано-Франківську забезпечуються програмою.

 Детальніше про програму та результати першого пілотного року можна прочитати на сторінках програми в  соцмережах:  Facebook: https://www.facebook.com/dumay.rua/

Vkontakte: https://vk.com/dumay_rua

хештег #dumayrua_projects

ЕТАПИ ПРОГРАМИ

 => Етап І: Конкурс на участь.

Заявки на участь у локальній майстерні приймаються до 10 лютого (включно) 2017 року за посиланням: https://goo.gl/forms/OgWhhbdTzesq8i9F2

 До складу журі входять координація програми, фасилітатори та випускники програми. Після опрацювання всіх заявок буде сформовано остаточний список людей, які проходитимуть інтерв’ю з координацією програми. Остаточний список учасників буде сформовано до 25 лютого.

 => Етап ІІ: Локальна майстерня. Ви можете взяти участь в одній з двох локальних майстерень (на ваш вибір).

Майстерні відбуватимуться:

3-7 березня 2017 року – м. Вінниця

10-14 березня 2017 року – м. Миргород.

 У рамках локальних майстерень ви ознайомитеся з теорією та практикою розвитку критичного мислення, конкретними методиками, матимете змогу попрацювати над адаптацією чи розробкою методів роботи із критичним мисленням та необхідним базисом для їх апробації на практиці.

 Детальніше зі змістом та програмою локальної майстерні ви можете ознайомитися в прикріплених файлах.

=> Етап ІІІ: Апробація методик

У своєму професійному/навчальному середовищі ви матимете можливість апробувати розроблені або адаптовані вами методи розвитку критичного мислення. Цей етап – хороша можливість застосувати отримані на першому етапі програми  досвід та знання.

 На даному етапі ми очікуємо, що учасники:

 • будуть в змозі інвестувати свій інтелектуальний та часовий ресурси у практичну роботу з
  утілення методів розвитку критичного мислення;
 • будуть на зв’язку з координацією програми;
 • ділитимуться досвідом та результатами виконаної роботи.

 Час на підготовку та апробацію методик: друга половина березня – 31 травня 2017 року.

Цей етап – це практична та надзвичайно важлива складова програмного року “Звички думати / Привычки думать”. Його проходження уможливлює участь у наступному етапі.

На цьому етапі ви матимете можливість отримати консультацію експерта і попрацювати в парі з іншим учаснико чи учасницею програми.

=> Етап IV: Міжнародна майстерня. Після локальних майстерень та практичного досвіду апробації методики ви зможете подати заявку на участь у міжнародній майстерні.
У рамках майстерні ви матимете змогу поспілкуватися з учасниками й учасницями з України та Росії, обмінятися досвідом та утворити нові синергії, обговорити теми, що хвилюють, обмінятися досвідом утілення методик з критичного мислення, знайти однодумців тощо.. Це простір для відкритої взаємодії на тему критичного мислення, яка є актуальною та важливою для України й Росії.

 Міжнародна майстерня відбудеться: 20-28 серпня 2017 року в м. Івано-Франківськ.

Як це було попереднього року?

2017 рік – це другий рік програми. У 2016 році учасниками й учасницями програми в Україні та Росії стали 65 молодих спеціалістів і спеціалісток та зацікавлених з царин педагогіки, журналістики, громадської діяльності. Вони пройшли освітні майстерні у “Звичці думати / Привычке думать” й реалізували авторські ініціативи з розвитку критичного мислення та медіграмотності серед мешканців своїх міст. Це були курс із розвитку критичного мислення в університеті й просто неба, серія інтерв’ю з жителями Краматорська, школа журналістики для учнів та учениць шкіл тощо.

 Із результатами 2016 року та новинами програми ви можете ознайомитися на сторінках програми:

Facebook: https://www.facebook.com/dumay.rua/

Vkontakte: https://vk.com/dumay_rua

хештег #dumayrua_projects

Подавайте заявку самостійно та  обов’язково розкажіть про цю можливість своїм колегам!

 ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ПРОГРАМУ

“Звичка думати / Привычка думать” – це спільна українсько-російська програма неформальної освіти з розвитку критичного мислення, яка працює по всій території України та у двох регіонах Росії – Красноярському краї і Томській області (Сибірський федеральний округ).

Цілі програми:

– Сприяти розвитку навичок критичного мислення в учасників та учасниць програми (системне мислення, медіаграмотність, орієнтування в інформаційних потоках, формування власної думки, аргументація позиції, здатність бачити події з різних перспектив, опірність пропаганді);

– Створити українсько-російську мережу професіоналів і професіоналок, які працюють над розвитком критичного мислення, та підтримка діяльності тематичного кластеру з розвитку критичного мислення, у якому будуть зібрані знання та методики для розвитку цієї компетенції;

– Створити простір для взаємодії українських та російських молодих спеціалістів та спеціалісток через формальне та неформальне спілкування й роботу над спільною темою розвитку критичного мислення в обох країнах;

– Сприяти формуванню в учасників різноманітної, плюралістичної картини суспільств обох країн.

 Цільова аудиторія

Програма підтримує молодих професіоналок та професіоналів у сфері освіти, які бажають розвивати навички критичного мислення в себе та в різних груп населення.

Завдяки участі у програмі ті, хто практикують та починають діяти у сфері освіти з України та Росії, зможуть поглибити свої знання у сфері критичного мислення, навчаться грамотно працювати із інформацією, а також зможуть налагодити живий діалог і професійну співпрацю одні з одними.

 Як працює програма

Звичка думати / Привычка думать” – це серія майстерень, де разом з експертами і експертками та міжнародними тренерами і тренерками учасники:

 •        Працюють над розвитком навичок критичного мислення;
 •    Розробляють та апробують у своїх спільнотах (вже існуючі чи авторські) методики з розвитку критичного мислення;
 •        Аналізують стан громадянського суспільства в Україні та Росії;
 •     Знайомляться з людьми, суспільними процесами та формують власну думку про те, що відбувається між Росією та Україною.

У фокусі програми – тема розвитку критичного мислення.

А ДЛЯ ЧОГО РОЗВИВАТИ КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ?

Вміння мислити критично – важлива компетенція, яка необхідна людині у всіх сферах життя: особистій, професійній чи громадській діяльності.

Коли говоримо “критичне мислення”, не йдеться про критицизм. Головний принцип такого мислення – піддавати сумніву, не довіряти тому, що чуємо, читаємо, ставити запитання, перевіряти інформацію, формувати власну точку зору на події. Саме тому критичне мислення можна назвати власним мисленням.

Критичне мислення допомагає подивитися на ситуацію з різних сторін, розпізнавати маніпуляції, оцінювати інформацію об’єктивніше. А це може допомогти ставити під сумнів різні концепції та ідеології. В українсько-російському контексті критичне мислення – ще й важлива передумова для майбутнього конструктивного діалогу та вибудовування добросусідських відносин.

Партнери

Програма «Звичка думати / Привычка думать» реалізується в Україні громадською організацією «Інша Освіта» у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. (Берлін) та Красноярською регіональною громадською організацією «Интерра» за дружньої фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проекту «Діалог заради змін».