Результати «Мережі пам’яті» за 2023 рік
Продовжуємо ділитися результатами співпраці з командою проєкту «Мережа пам’яті» за 2023 рік.
Проєкт підтримує локальні громади та експертів, які захищають та досліджують спадщину місцевих євреїв та ромів, дбають про місця поховання жертв Голокосту та геноциду ромів, а також розробляють нові інструменти дослідження та захисту місць масових поховань часів Другої світової війни.
Учасниці Ковельської громади провели дводенний семінар-подорож до місць єврейської пам’яті за маршрутом «Ковель-Жовква-Львів». Також вони провели тематичну екскурсію у Жовкві, відвідали музей «Територія терору» та місця єврейської пам’яті у Львові.
У селі Райгород, що у Вінницькій області, учасниці місцевої ініціативи влаштовували кіноперегляди, розробили маршрут «Поліетнічний Райгород» та впорядковували місця пам’яті.
Команда Полянської громади провела круглий стіл з обговоренням доповідей з історії локальної єврейської громади та зібрала свідчення місцевих жителів про розстріл трьох єврейських сімей в часи Другої світової війни. Наразі створюється краєзнавчий путівник з єврейської історії Полянської територіальної громади.
Громада селища Мізоч у співпраці з істориком Романом Михальчуком опублікувала видання «Мізоч: життя та загибель єврейської громади», а також провела меморіальні заходи, лекцію, вечір пам’яті в день вшанування жертв Голокосту.
Мешканки Турійської громади придбали техніку для проведення меморіальних заходів, створили хаб для проведення заходів зі старшокласниками, організували перегляд документального фільму «Зламані гілки». Також провели фотофіксацію пам’ятників Другої світової війни на території Турійської громади.
Прохідська громада провела екскурсії місцями культурної спадщини села для різних вікових груп та доглядала за пам’ятними місцями.
Самгородоцька громада проводила інвентаризацію експонатів сільського краєзнавчого музею, організувала церемонію пам’яті жертв в місцях поховань в школах в селі Самгородок, провела екскурсію «Слідами історії та трагедії Самгородоцького єврейства» для учнів ліцею та команди Плисківської ініціативи.
Мешканки та мешканці міста Жовква проводили екскурсії єврейськими місцями для учнів шкіл та людей, які тимчасово переїхали у місто через війну, а також провели мистецьку резиденцію «Перехрестя століть: голосами тих, що вижили».
Команда Ківерцівської громади зробила понад дві тисячі фотокопій архівних документів, оцифрувала 800 експонатів, провела наукові експедиції, освітні заходи та виставки (одна з них — пересувна експозиція «Захистимо пам’ять»).
В Охтирці команда музейни_ць, вчител_ьок та креєзнав_ець вивчала фонди Сумського обласного архіву, збирала дані про єврейську громаду міста, провела кінопокази документального кіно спільно з єврейською громадою міста, провела авторські читання твору «Знаки Соломона у часовій петлі», оприлюднила біографічні довідки про жителів міста та довідковий матеріал, який розкриває єврейську історію Охтирки.
Громада селища Покалів створила виставку про єврейську громаду та Голокост в селі Словечно, облаштувала волонтерський хаб, організувала кінопокази документального кіно, провела краєзнавчі екскурсії для учнів-волонтерів та цикл занять про упередження, геноциди та збереження пам’яті у школі міста Овруч. Також продовжувала активну волонтерську діяльність у допомозі ЗСУ.
Мешканки села Колодянка, Житомирської області, доглядали за місцями пам’яті, організовували клас з тематичним блоком, присвяченим історії Голокосту, налагоджували контакт з місцевою єврейською громадою.
У громаді міста Здолбунів реалізували провели реекспозицію часів становлення Здолбунова у краєзнавчому музеї, а також закупили обладнання для облаштування культурно-мистецького простору та проведення подій, таких як перегляд документального кіно спільно з DocuDays.
У селі Іванів місцева громада влаштувала кіноперегляд та обговорення з учнями та вчителями документального фільму «Безголосся». Також, організувала виставку до 82 річниці Бабиного Яру та працювала над проєктом створення інформаційних табличок про поліетнічну історію села Іванів.
Проєкт «Мережа пам’яті» реалізується Іншою Освітою спільно з фондом «Меморіал убитим євреям Європи» та Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки МЗС Німеччини.