
«Culture Helps / Культура допомагає»: підсумки третього кола грантів на проєкти
Майже два роки Інша Освіта спільно із zusa (Німеччина) працювали над проєктом «Culture Helps / Культура допомагає». Його мета — підтримати організації, ініціативи, а також спеціаліст_ок у сфері культури, сфокусованих на інтеграції людей, які покинули свої домівки через повномасштабне вторгнення. «Culture Helps / Культура допомагає» добігає кінця, а ми потроху підсумовуємо.
Серед можливостей, реалізованих в межах «Culture Helps / Культура допомагає», — гранти на реалізацію культурних проєктів. Фокус незмінний: адаптація новоприбулих у локальних спільнотах через мистецькі та культурні практики — часто через турботу про психічне здоров’я.
Зараз ми підбиваємо підсумки третього кола проєктних грантів. Ділимось оглядом проєктів, які реалізували наші грантери:
- Львівський культурний центр та «Дім звуку» створили аудіопрогулянку, в основі котрої — досвіди людей, які переїхали через війну. Центральний мотив у цих історіях – взаємодія із містом через звук.
- ГО «ЗНОвУ» в проєкті «Відлуння спогадів: живі історії рідних місць» також орієнтувались на опрацювання та архівацію досвідів тих, хто були змушені покинути свої домівки після повномасштабного вторгнення. В межах проєкту люди ділились історіями про важливі для себе місця, доступ до яких втратили або які були знищені. Для фасилітації процесу організували також майстер-класи зі сторітелінгу в Одесі та Харкові.
- ГО «Зміст» провели в Полтаві фестиваль «Мистецький шов», спрямований на залучення до культурного життя людей, які переїхали через війну. В межах проєкту відбувались майстер-класи, лекції та зустріч «Веснянки» із народним співом і танцями.
- Ще один фестиваль, «Довженко лікує», провели у Львові ГО «Агенція європейських інновацій» спільно з «Довженко центром». У фокусі програми, що складалась із лекцій, тренінгів та арт-терапевтичних сесій, — тема психічного здоров’я.
- Проєкт Фундації Миколи Бабака «Артифікація» провели серію арт-терапевтичних сесій та майстер-класів для сімей, які релокувалися до Черкас через повномасштабне вторгнення. Також в його межах відбувся «Арт-вікенд» для дітей.
- Центр ДОФ організували школу фотографії для підлітків 12-15 років, які вимушено опинились в Миколаєві. «Мистецтво бачити. Фотоекспедиція» — 6-тижневийкурс у супроводі професійного фотографа.
- Проєкт ProEnglish Theatre — 2-місячний акторський курс для людей, переїхали до Києва через повномасштабне вторгнення. В програмі, серед іншого, було дослідження акторських практик роботи зі стресом. Також учасниці та учасники працювали над спільною виставою.
- Асоціація жінок України «Дія» поєднала арт-терапевтичні класи, заняття із пантоміми та візити до театру з екскурсіями за залаштунки будівлі театру — у проєкті «Культурний калейдоскоп Одеси».ГО «Адвокація правових ініціатив» організували кіноклуб в селі Новий Биків із показами фільмів та подальшими обговореннями.
- В Березнівській дитячій бібліотеці запустили проєкт «БібліоАртик», орієнтований на психоедукацію та підтримку психічного здоров’я сімей, що переїхали до громади через війну.
- ГО «Квітка Полісся» зосередились на гастрономічній культурі як універсального методу об’єднання людей. В межах їх проєкту відбувались кулінарні майстер-класи, психологічні тренінги та екскурсії.
- Проєкт Товариства «Просвіта» у Дніпрі організував студію інтерактивного театру, де люди, які переїхали через війну, мали змогу відрефлексувати свої досвіди в форматі плейбек-театру.
ГО “Народна допомога України«» спільно з ініціативами 20P_ та Femkuhnia організували DJ Teen Camp — тижневий інтенсив з електронної музики для підлітків, що переїхали в Чернівці. - В Гуманітарному педагогічному коледжі міста Бар завдяки «Culture Helps / Культура допомагає» запустили мистецький центр «Керамічне диво» — із класами кераміки та гончарства.
«Молоді агенти змін» запустили проєкт «Амбасадори міста Суми» — орієнтований на дослідження міської культури та історії.
15 ініціатив для локальних спільнот та інтеграції їх нових учасниць та учасників у 10 містах по Україні – стільки реалізували в межах третього кола грантових проєктів. Частину проєктів також було реалізовано за кордоном: в Німеччині, Чехії, Словенії та Польщі.
____
«Culture Helps / Культура допомагає» — це проєкт, що співфінансується Європейським Союзом у межах спеціального конкурсу пропозицій для підтримки українських переміщених осіб та українського культурного та креативного секторів. Проєкт реалізовується Інша Освіта (UA) та zusa (DE).