Фестиваль живих історій запрошує до обміну знаннями та практиками у роботі з культурною спадщиною, історією та пам’яттю.

Фестиваль живих історій запрошує до обміну знаннями та практиками у роботі з культурною спадщиною, історією та пам’яттю.

28-29 вересня у Києві громадська організація Інша Освіта проведе Фестиваль живих історій. Він збере та об’єднає людей, ініціативи та інституції, що цікавляться і працюють із культурною спадщиною, вивченням історії та того, яким чином люди пам’ятають минуле. Фестиваль стане спільним простором різних форматів для відповідального осмислення новітньої історії, представлення вже наявних культурних та освітніх практик, для спільного пошуку інклюзивного та поліфонічного бачення історії, що включає в себе полікультурний, локальний та особистісний виміри.

Фестиваль пропонуватиме учасникам та учасницям шукати відповіді на такі питання:

  • Чи існує альтернатива поширеним нині наративам пам’яті?
  • Як суспільство та влада можуть створювати інклюзивні та партисипативні простори пам’яті?
  • Якою може бути історична політика держави в сучасній Україні?
  • Яка роль культури та мистецтва у цьому процесі?

Якщо ви працюєте в цьому тематичному полі, готові до презентації своїх напрацювань та взаємодії з колегами й колегинями – запрошуємо до спільного наповнення програми фестивалю через такі формати (можна обирати кілька форматів):

  • участь у виставці “Кімната дослідниці(ка) – заявки приймаємо до 29 липня;
  • участь у форматі Живої лабораторії публічноісторичних ініціатив – чекаємо ваші заявки до 12 серпня;
  • участь в форматі “Печа-Куча-Тека” – мережування для представниць та представників бібліотек, архівів та музеїв з усієї України – заявки приймаємо до 12 серпня

Детальніше про ці формати:

Виставка публічноісторичних проєктів “Кімната дослідниці(ка)”, що збере наявні культурні та мистецькі практики роботи з живою історією, людей та інституцій, що працюють в цій темі, та є прикладами критичного пропрацювання актуальних проблемних історичних питань.

Коли ми говоримо про дослідження, то часто маємо на увазі його результат – інформацію, з якою потім взаємодіє аудиторія. Але чим дослідження є насправді? З чого ще складається дослідження? І хто ті люди, які його створюють? Будь яке дослідження – це багатогодинні розмови, занурення та переживання життів інших і переосмислення власного, роздуми та непевність, рішення (не завжди прості), календарі зустрічей, архівна робота, помилки, метрові гугл-документи та паперові чернетки, гігабайти фото і таке інше. Кожне дослідження це історія людей, що його створюють, де кінцевий результат – лише один з етапів, найбільш видимий, але не завжди визначальний. Здебільшого, проєкти починаються із власної історії, яка спонукає до зацікавлення та заглиблення, отже є прагненням розібратися не тільки з оточуючим світом, – поставити йому питання, спробувати знайти на них відповідь чи зберегти минуле, – а й завдяки проєкту краще зрозуміти себе. Ми говоримо про «олюднення» історії, де не просто демонструються не сухі факти, але й іде розповідь про подію через історії конкретних людей. Такий підхід дає змогу більш глибоко взаємодіяти з глядачем(-кою) (читачем(-кою)) та апелює до його/її чуттєвого досвіду.

Ми б хотіли зібрати дослідниць і дослідників, що працювали або працюють над своїми дослідженнями, проєктами та ініціативами у 2018-2019 роках в таких трьох умовних регіонах: Слобожанщина, Донбас та Галичина. Якщо ваш проєкт пов’язаний з одним з регіонів(або раптом не пов’язаний, але ви розумієте що дана концепція виставки дуже суголосна із вашим проєктом) – ми чекаємо на вашу заявку.

Жива лабораторія публічноісторичних ініціатив. Запрошуємо до участі дійсні проєкти, ініціативи та дослідження, що працюють з методами публічної історії над осмисленням актуального історичного контексту, що потребує критичного осмислення та уважної рефлексії – від сьогодення і до початку 20 століття(багатого на матеріал). Якщо ваш проєкт виходить за ці часові межі(про майбутнє чи далеке минуле), але ви впевнені, що його важливо представити у цьому форматі – пишіть нам, і ми розглянемо вашу заявку. Нетворкінг відбуватиметься у великому відкритому просторі з кількома локаціями, де одночасно проходитиме кілька паралельних презентацій ініціатив та досліджень із можливістю живого обговорення, а опісля кожної ротації проєктів плануємо невелику перерву для неформального спілкування і продовження мережування.

“Печа-Куча-Тека” формат мережування та обміну практичним досвідом, який ми пропонуємо для представниць та представників музеїв, архівів та бібліотек з усієї території України. Передусім ми запрошуємо саме експерток та експертів, що безпосередньо працюють з фондами та проєктами в цих інституціях. Ми дотримуємось позиції, що робота музейних, архівних та бібліотечних інституцій вкрай важлива та є надзвичайно актуальною. Формат Печа-Куча-презентацій успішно практикується в багатьох країнах світу, але набрав популярності в Японії, як формат неформального знайомства представників певної сфери. Формат – 20 слайдів по 20 секунд, загалом 6 хв. 40 сек., щоби розповісти про свій проєкт. Пропонований шаблон презентації ми надішлемо відібраним до участі в Печа-Куча-Теці.  Ми очікуємо, що в презентації буде простір, щоб поділитись досвідом вашої інституції, вдалими практиками, викликами з якими ви стикаєтесь у роботі, ідеями проєктів над якими працюєте, пошукати відповіді на відкриті питання, пов’язані з професійною діяльністю тощо. Тому якщо вважаєте, що цей формат є саме тим місцем і простором для того, щоби про ваш проєкт дізналося більше людей – чекаємо на вашу заявку. Відбір заявок відбувається на конкурсній основі.

Умови участі:

  • Щоб долучитись до наповенення програми фестивалю в форматах Печа-Куча-Тека чи Живої лабораторії публічноісторичних ініціатив необхідно до 12 серпня заповнити відповідні форми реєстрації. Після цього організатори(-ки) зв’яжуться з вами впродовж двох тижнів для підтвердження участі та можливого уточнення деталей.
  • Якщо ви проживаєте не в Києві, фестиваль може покрити ваші транспортні витрати, а також організувати проживання (якщо є така потреба – будь ласка, вкажіть це в реєстраційній формі)

Фестиваль живих історій реалізується організацією “Інша Освіта” у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та ГО Центр студій політики пам’яті та публічної історії “Мнемоніка” за фінансової підтримки Програми Н.О.Р.Д. Українського культурного фонду, Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні,  Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша

Якщо маєте запитання – пишіть нам на festival@insha-osvita.org