Конкурс на участь у програмі Студії Живої Історії сезону 2018-2019

Конкурс на участь у програмі Студії Живої Історії сезону 2018-2019

Студії Живої Історії – програма неформальної історичної освіти, що проходить в Україні з 2015 року. Нашим завданням є формування активної мережі людей, які працюють з історією та протиріччями в історичних конструктах. Ми працюємо із застосуванням міждисциплінарних методів шляхом відкритого діалогу і партнерства. Підтримуючи низові громадські ініціативи на історичну тематику, прагнемо підвищити рівень порозуміння в українському суспільстві.

Ми працюємо над:

 • формуванням критичного мислення молодого покоління України щодо історичних подій та конструктів;
 • сприянням діалогу як ефективному інструментові взаємодії та порозуміння;
 • розвитком особистої та колективної відповідальності за дослідження історії з різних перспектив;
 • формуванням розуміння, що історія є важливим елементом, який формує світогляд особистості та суспільства.

Програма Студії Живої Історії 2018-2019 складатиметься з чотирьох етапів: Студії Ідей, Польові Дослідження, Студії Дій та Студії Досвіду. Наскрізним елементом для кожної учасниці та учасника програми буде реалізація персональної проєктної ініціативи, розробленої в рамках Студій Живої Історії.

Таймлайн участі у програмі: 20.11.2018- 17.06.2019.

Цільова аудиторія програми: дослідники та дослідниці, любителі та любительки культурної спадщини, музейні працівниці та працівники, професійні історики та історикині, історики-любителі та історикині-любительки, антропологині та антропологи, соціологині та соціологи, художниці та художники, всі ті, кому не байдуже критичне осмислення історії, хто пов’язаний з Донбасом, Харковом чи Івано-Франківськом і хто бажає розуміти досвід інших. Вікові обмеження: 18+. Обов’язковою умовою участі в програмі Студії Живої Історії є готовність розробляти проєктну ініціативу, направлену на роботу в одному з трьох цільових регіонів. Постійне проживання в даному регіоні не є обов’язковою умовою участі. Потенційний учасник чи учасниця зобов’язуються взяти участь у всіх етапах програми.

Запрошуємо подавати заявки на участь у першому етапі Студій Живої Історії – Студії Ідей. Він включатиме три вступні тематичні студії-семінари. Кандидати та кандидатки обирають в заявці одну з трьох Студій ідей, з локацією і темою якої їм було б цікаво попрацювати. В результаті буде обрано 60 учасників та учасниць по 20 для кожного семінару. Учасники та учасниці програми працюватимуть над актуальними історичними темами та розроблятимуть власні проєктні ініціативи, направлені на роботу з локальною спільнотою Харкова/Івано-Франківська/Донбасу. Ці проєкти мають сприяти порозумінню у суспільстві та стимулювати особисте дослідження усної, родинної, локальної чи глобальної історії. Робота над проєктними ініціативами триватиме від завершення першого етапу програми (Студій Ідей) до заключного етапу програми Студій Досвіду. Крім того, учасниці та учасники матимуть можливість отримати мікрогрант, а також експертну, менторську та кураторську підтримку.

У цьому році ми пропонуємо зосередитися на регіональному вимірі та локалізувати студії і реалізацію ініціатив у двох містах і одноу регіоні – Харкові, Івано-Франківську та на Донбасі. Необхідність зробити «прив’язку» до місця відкриває цілий спектр можливостей. Так, наприклад, ми пропонуємо подивитися (інтерпретувати) на матеріальний та уявний простір міста (у всьому його різноманітті) з використанням гуманітарного та історичного інструментарію. На наш погляд, включення у проєкти та ініціативи «місця» може вести до включення елементів гуманітарної / історичної топографії, міської археології, соціальної і культурної географії та антропології. У широких рамках критичної історії та memory studies органічним буде, на нашу думку, застосування постколоніальної теорії, теорії модернізації, гендерних студій, мультиперспективної оптики та інших міждисциплінарних методів. Важливим аспектом є привнесення активістської перспективи в історичні питання і практичне впровадження ідей для «малих» кроків задля змін у суспільстві. Важливим завданням для нас є створення простору для критичного осмислення консервативного офіційного історичного наративу і водночас формування нового історичного дискурсу, задля включення та видимості  голосу молодого покоління.

На наш погляд, обрані міста «зберігають мовчання» щодо цілого ряду тем, непроговореність яких впливає на сьогодення. Основним концептом Студій Ідей є три питання, ставлячи які, ми створюємо простір для діалогу в кожному з міст і разом із жителями осмислюємо міський простір, місця пам’яті та уяви.

Структура програми 2018-2019:

1 етап програми – Студії Ідей. Вже відкрито набір. Шукаємо 60 учасників по всій території України на 3 Студії ідей. Учасники та учасниці Cтудій працюватимуть над актуальними історичними темами та розроблятимуть власні проєктні ініціативи, аби сприяти порозумінню у суспільстві та стимулювати особисте дослідження усної, родинної, локальної чи глобальної історії в одному з трьох цільових регіонів.

Теми та локації студій ідей:

Cтудії ІДЕЙ №1: Харків, говори зі мною. 20-25.11.18, м. Харків.

Студії ІДЕЙ №2: Івано-Франківськ, правда? 27.11.18.-02.12.18, Хата-Майстерня, с. Бабин, Косівський район, Івано-Франківська область.

Студії ІДЕЙ №3: Донбас – чому я? 03-08.12.18, м. Маріуполь.

2 етапом програми будуть Польові Дослідження, що триватимуть від обраних Студій Ідей до Студій Дій. Етап польового дослідження є обов’язковим для перевірки та коригування плану ініціативи, сформованого на першому етапі програми.

3 етап – Студії Дій 23-27.01.2019, м. Миргород, Полтавська область.

Це об’єднаний 5-денний воркшоп, спрямований на розвиток та деталізацію проєктних ініціатив учасниць та учасників трьох Студій Ідей першого етапу програми. В його рамках учасники та учасниці зможуть отримати практичний досвід для реалізації власних проєктних ініціатив і якісної роботи з історичними матеріалами, експертні консультації щодо своїх проєктних ініціатив та менторську підтримку. Студії Дій формуються відповідно до запиту учасниць та учасників першого етапу програми. Зазвичай включають майстер-класи з проєктного менеджменту, документалістики, роботи з просторами, методології роботи з історією: документування, роботи з архівами, усноісторичних досліджень, тощо.

4 етап – Студії Досвіду  14-17.06.2019, м.Київ.

Підсумковий нетворкінговий етап, під час якого учасники та учасниці презентуватимуть результати своєї роботи в програмі (реалізовані проєктні ініціативи) для громадськості та розроблятимуть бачення подальшої діяльності.

 

Дати і місце проведення Студій Ідей:

Студії ІДЕЙ №1: Харків, говори зі мною. 20-25.11.18, м. Харків

Що ми знаємо про Харків? Ми припускаємо, що за більш ніж 100 років Харків і харків’яни навчилися зберігати мовчання. Не тому, що немає про що говорити, а тому що не завжди знаєш, з ким говориш і як твої слова можуть бути використані проти тебе. Напевно, не випадково один з найтрагічніших будинків Харкова називається “Слово”. Словом можна зцілити, але Слово може і вбити. Нашою мрією є відповідальне суспільство вільних людей. А для цього потрібно повернути собі здатність говорити, яку ми втратили, як Тім Талер втратив сміх. Наша мета – створити можливості для того, щоб за більшістю великих історичних конструктів можна було роздивитися людину та почути і зрозуміти її історію.

До переліку особливо замовчуваних в Харкові тем, що так і залишилися непроговореними і неоціненними, відноситься широкий спектр тем радянського минулого. У свідомості багатьох мешканців і у просторі міста ніби уживаються дві парадигми: особливий міф столичності Харкова та його спадщини, а також повністю відсутня у дискурсі тема злочинів, інституціонального, структурного насилля. Ми пропонуємо почати довгоочікувану відверту розмову з містом і його мешканцями різних поколінь та поглядів. Поєднання столичного статусу, яким пишаються містяни, з досвідом найбільшого спалаху владного насилля породжує когнітивний дисонанс – з однієї сторони розвиток владних інституцій та найбільш впливовий етап розвитку міста, а з іншого причетність до історії з репресіями. Ті, хто не був частиною репресивного апарату, однаково були учасниками тих подій чи в якості німих свідків, чи по ту сторону барикад, і про це надзвичайно складно пам’ятати та говорити.

Одними з можливих фокусів студій можуть бути: модерне місто, модернізм, модернізація; матеріальна і нематеріальна культурна та історична спадщина; феномен влади та ієрархії управління, контролю; індустріальне та постіндустріальне; пролетарська історія, сімейна історія, меморіальна політика, досвід декомунізації, революцій, війни та вимушеного переселення.

Деконструкція провладного конструкту: А головне зрозуміти, що за структурами і конструктами – маргінес, перевірка реальністю. Ми прагнемо пробудити критику, думку, протест і, як наслідок, вимогу й право на відповідальність за історію.

Студії ІДЕЙ №2: Івано-Франківськ, правда? 27.11.18-02.12.18

Івано-Франківськ говорить, але не про все. Місто, що за свою історію двічі змінювало ім’я, перебувало у складі 7 держав, пережило і не пережило не одну облогу, зібрало і розгубило безліч історій – місто різне та невідоме. Місто, в якому ще можна впізнати обриси барокового планування центральних площ і вулиць та знайти залишки старої фортеці. Місто живе на грані різних протиріч модерності і традиційності, багатокультурної історії та яскраво вираженої мононаціональної локальної політики пам’яті (вираженій в назвах вулиць, музейних експозиціях, встановлених памятниках та меморіальних знаках). Але історія не зникає безслідно, навіть якщо про неї мало хто говорить.

Ми пропонуємо поглянути на Івано-Франківськ як на постмодерне та постколоніальне місто, зі своїми особливостями, феноменами, секретами та таємницями. Ми пропонуємо запросити місто та всіх зацікавлених в тому, щоб зрозуміти його, до постмодерного діалогу. Діалог, який може призвести до розуміння суперечливого та мозаїчного минулого як важливої цінності для розуміння сьогоденного контексту.

Іноді може скластися враження, що сакральними темами в місті та регіоні є теми національно-визвольних змагань, вшанування героїв, що віддали своє життя в ім’я вищої мети, релігійності та непорушності традиційних цінностей і поглядів на життя. Хтось скаже, що Івано-Франківськ забронював за собою стереотипний імідж догматично-релігійного міста, а хтось процитує Папу Римського, який сказав, що “секс – це дар Божий, а не табу…” Водночас місто надзвичайно динамічно розвивається, змінюється, продовжується процес природньої та вимушеної міграції.

На даний момент, Івано-Франківськ можна розглядати як канонічне постмодерне місто. Тому пропонуємо подумати про такі аспекти: постмодерне, історичне, мультикультурне місто, постмодернізм, постмодерна іронія, виникнення та функціонування станіславського феномену; тілесність і сексуальність у місті; (не)релігійність, консерватизм, (не)традиційність, (не)стандартне радянське минуле, “радянські” гуцули, “подарунки” радянської імперії (інфраструктура, заводи, індустріалізація, модернізація) і навіть радянський постмодернізм, включаючи, як би це страшно не звучало, станіславський феномен; колоніалізм та постколоніалізм.

Тож пропонуємо разом з нами задатися питанням “Івано-Франківськ, правда?”

Студії ІДЕЙ №3: Донбас – чому я? 03.12.18-08.12.18, м. Маріуполь

Донбас. Які асоціації першими спадають на думку коли чуємо або читаємо це слово? За результатами пошуку в гугл, Донбас це – “…Україна, Росія, фільм Сергія Лозниці, батальйон, ракова пухлина, центр, холодильник ціна, стиральная машина Донбасс цена…” Чи пояснюють ці пропозиції від гугл бодай щось? Один з найбільш урбанізованих регіонів світу та України, 90% населення якого проживає в містах. Надзвичайно етнічно строката територія. Ще в 1930 році Дзига Вертов зняв фільм “Симфонія Донбасу”, що став світовою класикою, в якому досліджував реальні промислові будні регіону, демонстрував індустріалізацію та колективізацію. Донбас за свою історію отримав надзвичайно складний та різноманітний досвід, який у виняткових випадках намагались осмислити, зчитати, розшифрувати, допомогти пережити. Досить швидка урбанізація, революції, громадянська війна 1917-1921 років за участю білих, червоних, зелених, чорних, всевеликого війська донського та інших, червоний терор, масована індустріалізація, колективізація, голодомор, сталінські репресії, Друга світова війна, післявоєнна відбудова та голод 1947-го, розвиток культури і науки, продовження індустріалізації, 60-ники та 70-ники, Перестройка і протестний рух кінця 80-х, незалежність і складні 90-ті, досвід двох революцій і початок війни. І протягом всієї цієї складної історії як легко загубити історію пересічної людини. Регіон, у якому довгий період часу культивувався потужний міф тяжкої та виснажливої праці, яка водночас була почесною та привілейованою. Регіон, для якого важлива індустріальна історія, початок якої сягає ХІХ-го століття. Напевно, можна припустити, що історичні процеси на Донбасі кінця ХІХ – початку ХХ століть нічим особливо не відрізнялись від тих же процесів в Ньюкаслі чи Рурі. Ті ж самі проблеми робітників, та ж сама боротьба за права. Але за схожих стартових умов ми маємо доволі відмінні досвіди. Ми хочемо поставити запитання “Чому?” і спробувати створити умови для того, щоб кожен і кожна могли знайти відповідь.

Чому ми так мало знаємо про персональну історію Донбасу, людей, про жіночий та дитячий робітничий досвід? Ми прихильники того, що кожній людині в світі, і на Донбасі зокрема, є що сказати. Ми створюємо умови для фіксації досвіду, документування. У фокусі нашої програми є персональна історія та персональний досвід, непроговорене минуле ХІХ-ХХ століть, свіжий досвід пов’язаний з війною та вимушеним переселенням чи життя на непідконтрольній Україні території.

Як і в інших містах, загальним прийомом ми пропонуємо звернути увагу на деконструкцію історичних міфів і конструктів за допомогою погляду на маргіналізоване, непомічене, непроговорене. Як приклад, це може бути жіноча історія, історія протестів, локальна історія, сімейна історія. Найголовнішим, ключовим і наскрізним методом ми пропонуємо зробити досвід: досвід = історія. Тут і свіжий, болючий досвід війни, і досвід пролетарської історії (з усім спектром тем від індустріальної спадщини до криміналізованих сабурбій – “гетто”).

Ми запрошуємо всіх тих, кому не байдужий Донбас, хто пов’язаний з Донбасом, хто вміє слухати і розуміти, всіх тих, кому важливо зрозуміти досвід інших. Протягом усієї програми Студій учасники та учасниці співпрацюватимуть з креативними просторами, культурними інституціями, музеями та галереями Донбасу.

Як взяти участь у «Студіях живої історії»

  • Обрати одну з трьох Студій Ідей.
  • Заповнити онлайн-заявку до 7 листопада 2018 року включно.
  • Дочекатися відповіді журі до 9 листопада 2018 року. Журі поінформує всіх заявників про результати відбору.
  • У випадку відбору до участі у програмі сплатити одноразовий організаційний внесок у сумі 450 грн на рахунок організації (у винятковому обгрунтованому випадку учасник чи учасниця може бути звільненою/ним від сплати членського внеску).

Програма забезпечує:

 • Проживання і харчування під час виїзних етапів програми.
 • Компенсацію транспортних витрат до місця проведення Студій Ідей, Дій та Досвіду (в один бік) за наявності квитка.
 • Мікрогрант на реалізацію проєктної ініціативи.
 • Менторську, експертну та інституційну підтримку.

Програму «Студії живої історії» реалізує ГО «Інша Освіта» в партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та за дружньої фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проєкту «Діалог заради змін».

Із запитаннями звертайтеся до координації програми:

Тарас Грицюк grytsiuk@insha-osvita.org

Слідкуйте за новинами на нашій сторінці у Facebook:

www.facebook.com/LiveHistoryWorkshop