CULTURAL BRIDGES: Підтримка діячок і дієвців культури південних регіонів України

CULTURAL BRIDGES: Підтримка діячок і дієвців культури південних регіонів України

Завдяки осмисленню індивідуальних досвідів ми залишаємося в полі діалогу. Ми лишаємо шанс для ущільнення соціальної тканини та консолідації в часи напруг всередині спільнот та суспільства. Завдяки осмисленню того, що з нами відбувається (осмисленню вголос та, в тому числі, через мистецькі роботи) місцеві спільноти можуть дорослішати, міцнішати і ставати більш стійкими. 

Інша Освіта ініціювала цей проєкт з підтримки культурних і мистецьких діячок і дієвців в південних регіонах задля підтримки та солідарності, задля спільної рефлексії, задля спільного пошуку більш актуальних, наближених до реальності та різноманітних наративів про південні області. Це видається нам важливим для колективного та індивідуального  відновлення, а також для колективної та індивідуальної пам’яті. У проєкті фокусуємось на півдні України: Миколаївській, Херсонській, Одеській та Запорізькій областях. Звертаємось до мистецької рефлексії як способу художнього дослідження та способу комунікації всередині спільноти. Змістовна частина проєкту реалізовується екосистемою організацій Іншої Освіти та партнерами Стипендією імені Антонена Арто для перформативних мисткинь і митців, проєктним простором та галереєю Асортиментна кімната, резиденційним будинком Хата-Майстерня та архівом про мистецтво post impreza.

Проєкт залучатиме:

  • Мисткинь і митців із візуального та перформативного мистецтва з південних областей: тих, хто проживає там або походить звідти й хоче долучитись до процесу рефлексії. 
  • Мисткинь і митців із візуального мистецтва з Івано-Франківська.
  • Культурних журналісток і журналістів з усієї України.

Проєкт має три основні напрямки:

  1. Підтримка мисткинь і митців з перформативного сектору: Стипендія Антонена Арто для південних областей

Команда Стипендії імені Антонена Арто залучатиме мисткинь і митців, які шукають нові форми вираження в театральному та перформативному мистецтві. У цьому колі стипендіальна підтримка буде направлена на мисткинь і митців із півдня України, які працюють над перформативними проєктами про південь України. Програма підтримує експериментальні роботи в камерному форматі, які можуть стати основою для майбутніх більших проєктів. 

20 відібраних мисткинь/митців візьмуть участь в тижневому воркшопі. На ньому відбуватиметься обмін досвідом і робота над поданими ідеями разом із менторками та менторами. За результатами воркшопу опрацьовані концепції можна буде подати для отримання стипендії на їхню реалізацію. Принаймні 5 людей або команд зможуть отримати підтримку та реалізувати свої вистави у форматі work in progress у рідних містах. 

Стипендія імені Антонена Арто створена Фондом proto produkciia та лабораторією сучасної опери Opera aperta та курується цими організаціями.

  1. Резиденції мисткинь і митців із візуального сектору та виставки в Одесі та Івано-Франківську за кураторства Асортиментної кімнати

10 мисткинь/митців з Миколаївської, Херсонської, Одеської й Запорізької областей візьмуть участь у резиденції в Івано-Франківській області в просторі Хата-Майстерня. Художниці/ки матимуть можливість відновитися, осмислити свої мистецькі плани на найближчий час та, за бажання, попрацювати над новими роботами. Також 10 мисткинь і митців з Івано-Франківська та області поїдуть на  3-денну ознайомчу поїздку в Одесу, щоб зануритись у контекст та налагодити зв’язки з колегами та інституціями на півдні. Для резиденції та ознайомчої поїздки буде оголошено відкритий конкурс для мисткинь і митців із цільових південних регіонів України та з Івано-Франківська.

Додатково у межах цієї активності відбудуться виставки сучасних мисткинь і митців з півдня України в Івано-Франківську та з Івано-Франківська в Одесі.

  1. Збір історій про культуру та діячок і дієвців культури півдня за кураторства post impreza

Медіа/архів про культуру та мистецтво post impreza проведе 3-денний візит для 10 культурних журналісток і журналістів з усієї України до Одеси та Миколаєва (залежно від ситуації з безпекою), щоб заглибитися в контекст і розповісти про культурне життя цих регіонів для ширшої аудиторії. Буде створено та опубліковано щонайменше п’ять історій про культурне життя, діячок і дієвців культури півдня України, культурні зв’язки та культурну міграцію між західними та південними регіонами України. 

Проєкт реалізовується у межах програми “Cultural Bridges: support of cultural figures from Southern regions of Ukraine”, який втілює Інша Освіта за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри в Україні» (UCBI). У партнерстві з Асортиментна кімната, post impreza, Стипендія імені Антонена Арто, Opera aperta.