CULTURAL BRIDGES: Підтримка діячок і дієвців культури південних регіонів України

CULTURAL BRIDGES: Підтримка діячок і дієвців культури південних регіонів України

Фінансування: Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри в Україні» (UCBI)
Партнери:  Асортиментна кімната, post impreza, Стипендія імені Антонена Арто, Opera aperta
Тривалість: вересень 2023 – січень 2024
Бюджет: 787 232,00 грн
Координатор(к)и:  Володимир Бурковець, Юлія Париш
Контакт: office@insha-osvita.org

Діалог та осмислення індивідуальних досвідів дають нам шанс для консолідації та зміцнення місцевих спільнот. 

Інша Освіта ініціювала проєкт з підтримки культурних і мистецьких діячок і дієвців в південних регіонах задля підтримки, солідарності та  спільного пошуку більш актуальних, наближених до реальності та різноманітних наративів про південні області. 

У проєкт залучили:

  • Мисткинь і митців із візуального та перформативного мистецтва з південних областей. 
  • Мисткинь і митців із візуального мистецтва з Івано-Франківська.
  • Культурних журналісток і журналістів з усієї України.

«CULTURAL BRIDGES: Підтримка діячок і дієвців культури південних регіонів України» охоплює три напрями:

  • Підтримка мисткинь і митців з перформативного сектору: Стипендія Антонена Арто для південних областей. Команда Стипендії провела воркшоп для 16 учасниць та учасників — перфомерок і перфомерів з Одеської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей з метою концептуалізації ідей у їхніх роботах. Учасниць та учасників підтримували ментор(к)и: Вероніка Склярова, Євген Баль та Анна Віноградова. За результатами воркшопу відібрали та представили 6 work in progress в Одесі, Миколаєві, Херсоні.
  • Резиденції мисткинь і митців із візуального сектору та виставки в Одесі та Івано-Франківську за кураторства Асортиментної кімнати. Мисткині та митці з Миколаївської, Херсонської, Одеської й Запорізької областей з 22 до 30 листопада вирушили на ретрит-резиденцію у Хату-Майстерню в Івано-Франківській області. Резиденція створила простір для саморефлексії, уповільнення та відновлення художниць і художників. Вони спілкувалися з колегами, хтось, за бажання, працювали, а хтось — взяли перерву та набиралися сил. Програма передбачала рефлексію над власною мистецькою практикою та її «планування» на майбутнє, наскільки це можливо. Курувала резиденцію Анна Потьомкіна. 

Натомість група з франківських мисткинь і митців побувала у триденній навчальній поїздці в Одесі. Там вони знайомилися з місцевими колегами та інституціями, встигли відвідати виставку «Візуальна історія Миколаєва» від школи фотографії MYPH та познайомитися з командою платформи MY ART у Миколаєві.

Також у межах проєкту у грудні 2023 провели в Асортиментній кімнаті виставку про південь «до чого сниться вода?» за кураторства Альони Каравай. Зібрали живопис, відеоарт, графіку та акварель від мисткинь та митців різних напрямків та генерацій. А у січні-лютому 2024 в Одеському національному художньому музеї відбулася виставка-ретроспектива франківського жіночого відеоарту за кураторства Анни Потьомкіної на Ксені Погребенник.  

  • Збір історій про культуру діячок і дієвців культури півдня за кураторства post impreza. 10 журналісток та журналістів з усієї України побували в навчальній поїздці до Одеси та Миколаєва, щоб заглибитися у контекст та познайомитися із місцевими культурними діячками та діячами. За результатами поїздки вони опублікували 5 матеріалів про культурне життя півдня та культурну міграцію між західними та південними регіонами України. 

Проєкт реалізовувався у межах програми “Cultural Bridges: support of cultural figures from Southern regions of Ukraine”, який втілювала Інша Освіта за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри в Україні» (UCBI). У партнерстві з Асортиментна кімната, post impreza, Стипендія імені Антонена Арто, Opera aperta.