Студії живої історії
Фінансування: Міністерство закордонних справ Німеччини, Robert Bosch Stiftung
Партнери: MitOst e.V., Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, Robert Bosch Stiftung, Український культурний Фонд, Міністерство Закордонних справ Німеччини
Тривалість: 2015 — 2019 роки
Координатори: Тарас Грицюк, Ярослав Переходько, Каріна Фурса, Ольга Дятел
Контакт: office@insha-osvita.org
«Студії живої історії» — це програма неформальної історичної освіти. Вона спробувала поєднати дві, на той час, нові для України сфери — неформальну освіту та публічну історію. Шляхом діалогу, партнерства та формування активної мережі людей, які працюють з публічною історією, програма стимулювала культуру критичного осмислення себе і власного минулого та погляд на історію з різних перспектив. Програма виходить з європейської традиції розуміння неформальної освіти як тої, що доповнює формальну освіту, забезпечуючи засвоєння тих навичок, які необхідні для соціально та економічно активного громадянина.
Впродовж свого існування «Студії живої історії» підтримували учасників та учасниць у реалізації ініціатив щодо діалогу про місцеву культурну спадщину та політику пам’яті, зокрема, щодо рефлексії радянського минулого та дослідження поліетнічності України. Програма охопила широку географію від великих міст до маленьких сіл по всій Україні. Досвід використання практик публічної історії та методики розроблені та апробовані тренерами та тренерками програми зібрано у збірці «Практики публічної історії в неформальній освіті» та видано тренерською групою «Інша Освіта» в рамках проєкту «Діалог заради змін».
Програма працювала над:
- формуванням критичного мислення молодого покоління України щодо історичних подій та конструктів;
- сприянням діалогу як ефективному інструментові взаємодії та порозуміння;
- розвитком особистої та колективної відповідальності за дослідження історії з різних перспектив;
- формуванням розуміння, що історія є важливим елементом, який впливає на світогляд особистості та суспільства.
«Студії живої історії» складалися із чотирьох етапів:
- Студії Ідей. Учасники та учасниці розробляли власні ініціативи з дослідження усної, родинної, локальної чи регіональної історії.
- Польові дослідження. Цей етап важливий для перевірки та коригування плану, сформованого на першому етапі програми.
- Студії Дій. У межах воркшопу учасники та учасниці здобули практичний досвід для реалізації власних проєктних ініціатив і якісної роботи з історичними матеріалами, експертні консультації та менторську підтримку. Цей етап був сформований відповідно до запиту після Студії Ідей та містив майстер-класи з проєктного менеджменту, документалістики, роботи з просторами, методології роботи з історією.
- Студії Досвіду. Підсумковий етап, під час якого учасники та учасниці презентували результати своєї роботи в програмі та розробляли бачення подальшої діяльності.
У період з 2015 по 2019 рік включно 200 учасників та учасниць програми змогли реалізувати близько 100 проєктів культурно-історичного спрямування. Вони працювали з темами:
- локальної історії;
- персональної, сімейної та повсякденної історії;
- переселенців XX-XXI ст.;
- спадщини Радянського Союзу;
- поліетнічності української історії;
- популяризації історії.
Впродовж п’яти років «Студії живої історії» розвивали культуру критичного мислення, реалізовували проєкти неформальної освіти та локальні ініціативи майже в усіх регіонах України.