Результати «Мережі пам’яті» за 2023 рік

Результати «Мережі пам’яті» за 2023 рік

Вже три роки ми співпрацюємо з проєктом Мережа пам’яті. Він спрямований на захист масових поховань Голокосту та геноциду ромів під час Другої світової війни. Також ціллю є розробка нових інструментів дослідження місць пам’яті та вивчення історії насильства на локальному рівні. Проєкт підтримує місцеві громади, що займаються впорядкуванням місць пам’яті Голокосту та поверненням пам’яті про колишніх єврейських жителів їхніх громад.

Ділимося результатами співпраці за 2023 рік ↓

Команда Макарівської громади створила документальний фільм про взаємодопомогу українського та єврейського народу на основі аналогій подій Другої світової та російсько-української війн. Команда також облаштувала публічний простір біля місцевого музею для показів фільмів та зібрала колекцію артефактів з історії єврейської громади Макарова.

Команда Краснопільської громади впорядковувала місця пам’яті Голокосту в Житомирській області, започаткувала діяльність клубу документального кіно та працювала над проєктом «Повернення імен». Його, метою є  просування імен знищених місцевих євреїв в інтелектуальний і публічний простір громади.  

Громада селища Лагодів організувала навчальну поїздку до музею «На Унтервалю» для молоді села. Вони провели меморіальний захід до 80-ої річниці Голокосту в урочищі Липовиця, ініціювали діалог з місцевою владою про маркування місця та маршруту пам’яті в громаді.

Мешканки та мешканці Гуляйпільської громади евакуювали музейне зібрання зі зруйнованої школи у селі Омельник. Разом вони записали 2 епізоди подкасту про культурну спадщину Гуляйполя в умовах війни, створили 14 інтерв’ю, евакуювали 5 родинних архівів зі зруйнованих будинків та колекцію картин художника Свирида Говіни.

У Житомирській області Ємільчинська громада провела уроки пам’яті та екскурсії про період Другої світової війни на території громади, а також доглянула пам’ятники та могили часів Другої світової війни.

ГО Єврейська спадщина Рогатина підтримувала місця поховань євреїв (єврейські кладовища та місця масових розстрілів), організувала перегляд документального фільму «Безголосся» про Голокост у Турці спільно з ГО Після тиші, DocudaysUA. Вони дослідили та опублікували дослідження про історію єврейського гетто в Рогатині, список жертв Голокосту в Рогатині та географічне дослідження єврейських житлових кварталів Рогатина середини ХІХ ст.

У громаді селища Острожець учасниці та учасники проєкту готували матеріали для оновленої музейної експозиції, відшукали фото про історію селища, зробили ремонт приміщення музею, виготовили стенди та підсвітку для оновленої експозиції.

Мешканки та мешканці Липовецької громади підготували виставку фотографій місцевого фотографа, який не пережив Голокост, під назвою «Фотоательє Фрідмана», видали методичний посібник «Стежками пам’яті: уроки історії Голокосту», провели пам’ятні заходи в дні масових розстрілів на Липовеччині та екскурсії в шкільному музеї з мобільною виставкою «Захистимо пам’ять. Масові поховання часів Голокосту в Україні». 

Громада міста Дружківка, що на півночі Донецької області, підготувала до друку книжку про історію Голокосту в місті. Більшу частину власного архіву вивезено до Києва, а один з матеріалів вивезеного архіву став переможцем в літературному конкурсі в Ізраїлі. Також в місті вже третій рік поспіль, після встановлення меморіальної дошки (2021 рік), вшановується пам’ять жертв Голокосту на рівні голови ВЦА. 

Мешканки та мешканці села Плисків стали учасниками DOCU/CLUB та провели ряд заходів. Також відвідали місце розстрілу та музей Голокосту в Липовці, музей Голокосту в Вінниці та місця розстрілів в селі Самгородку, вшанували жертв Голокосту в Бердичеві.

Затурцівська громада придбала принтер, меблі, книги та генератор для покращення роботи бібліотеки, організувала кінопоказ документального фільму «Аліса в країні війни», провела вечір-реквієм до днів пам’яті жертв Голокосту та жертв Бабиного Яру, провела екскурсії по місцях пам’яті у Кисилині.

У Ковелі місцева громада провела дводенний семінар-подорож до місць єврейської пам’яті за маршрутом «Ковель-Жовква-Львів». Також викладачі ДНЗ «Ковельський центр ПТО» провели тематичну екскурсію у Жовкві «Українці, поляки, євреї – як ми жили разом?», відвідали музей «Територія терору» та провели екскурсію до місць єврейської пам’яті у Львові.

У Перемишлянах учасниці та учасники місцевої ініціативи в Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту провели перегляд фільму «Зламані гілки». Організували виставку пам’яті, міжнародний науковий семінар за участі науковців з України та Польщі, майстер-клас про роботу з історією Голокосту та перегляд фільму «Безголосся» для місцевих вчителів. А ще в серпні відбулася подія «Найгарніші квіти мого міста», яка складалася з дитячої мандрівки дослідження міста та Вернісажу дитячих робіт.

У Голобській громаді учасниці та учасники відкрили клуб документального кіно, зробили фотофіксацію пам’ятних місць, записали інтерв’ю свідків Другої світової війни, облаштували громадський простір на місці пам’яті розстрілу місцевих євреїв, оновили експозицію шкільного музею та провели тематичні уроки для учнів.

Незабаром поділимося результатами роботи в інших громадах. Проєкт «Мережа пам’яті» реалізується Іншою Освітою спільно з фондом «Меморіал убитим євреям Європи» та Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки МЗС Німеччини.