Резиденції для мисткинь_тців та культурних діячок_ів, які перебувають у зоні ризику

Резиденції для мисткинь_тців та культурних діячок_ів, які перебувають у зоні ризику

Інша Освіта спільно з партнерами Асортиментна кімната, post impreza, Стипендія імені Антонена Арто, Хата-Майстерня приєдналась до міжнародної мережі культурних інституцій, мистецьких центрів, муніципалітетів та приватних мистецьких ініціатив Artists at Risk (AR), яка надає прихисток мистецьким і культурним діячкам і діячам у межах України.

З початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, Artists at Risk (AR), якою опікується Perpetual Mobile, є провідною ініціативою, що займається екстреними релокаціями українських митців_кинь та працівників_ць сфери культури.

AR отримала понад 2200 заявок з України та 570 пропозицій від мистецьких центрів, культурних інституцій та арт резиденцій з Євросоюзу, Великобританії, США та інших країн, готових допомогти в релокації. Влітку 2022 року АR також побачила необхідність створення мережі резиденцій для внутрішнього переміщення митців_кинь в Україні, щоб підтримати тих, хто не бажає або не може покинути країну. Напрямок затверджено на зустрічі ЮНЕСКО за присутності Міністерства культури України в кінці 2022 року. В 2023 році Інша Освіта стала офіційним партнером програми AR.

Низка українських організацій надають можливості для резиденцій митців_кинь, культурним діячам_кам, які залишаються в Україні, — це допомагає продовжити або відновити мистецьку практику у безпечному просторі та розширити мережу професійних та персональних контактів. Ми свідомі з тим, що жоден куточок України не можна вважати абсолютно безпечним, проте надаємо перевагу підтримці тих митців_кинь (за потреби з сім’ями), які знаходяться в найбільшій небезпеці. Зокрема тих, що втратили житло через бомбардування або окупацію, або вимушені були виїхати з областей, які межують із зоною бойових дій.

Формат таких резиденцій є органічним й для наших організацій, тому ми радо запрошуємо культурних діячів_ок на різні резиденції в Івано-Франіківську та у Києві. Наші резиденції в межах Artists at Risk (AR) надають простір для життя та професійної діяльності, фінансову підтримку, а також підживлення комунікації в мистецькому середовищі. Last but not least, резиденційна програма може оплатити до 4 сесій для стабілізації психоемоційного стану резидента_ки при наявності кризового стану.

Ми пропонуємо

 • можливість продовжити власну творчість в безпечному та комфортному місці під час війни
 • житло для митців_кинь терміном на 2–3 місяці
 • наявність базових умов проживання, що включають кухню, WC, душ, гарячу воду та Wi-Fi
 • надання стипендії на прожиття
 • покриття витрат на проїзд
 • можливість працювати в майстерні/cтудії/робочому просторі та покриття витрат на продакшн
 • підтримку мистецьких ініціатив та нові можливості адаптації в локальному мистецькому середовищі, якщо митці_кині готові творити
 • підтримку в координації коштів, якщо митці_кині не мають змоги отримати кошти на власний банківський рахунок
 • підтримку резидентів у вирішенні побутових або невідкладних питань

Хто може взяти участь:

Ми запрошуємо професіоналів_ок, які працюють у сфері сучасного мистецтва: художників_ць, перформерів_ок, культурних менеджерів_ок, дослідників_ць. Будемо раді бачити пари з дітьми.

Кількість резидентів_ок на кожній з запропонованих резиденцій: 1–2.

Тривалість резиденції: 3 місяці

Митці_кині, які вже були резидентами_ками Artists at Risk (AR), не можуть приймати участь в цьому опенколі.

Процес відбору

Учасників_ць резиденції буде обрано, зважаючи на напрямок діяльності приймаючої організації та життєвої ситуації, в якій перебуває кандидат_ка. 

Резиденції, що можуть стартувати з 15 вересня та 1 жовтня:

 • Асортиментна кімната (Івано-Франківськ)
 • post impreza (Івано-Франківськ)
 • Стипендія імені Антонена Арто (Київ)

Заявки приймаються за посиланням

Дедлайн: 13 вересня

Програма реалізується у партнерстві з Асортиментна кімната, post impreza, Стипендія імені Антонена Арто, Хата-Майстерня у межах Artists at Risk (AR) за допомоги UNESCO Heritage Emergency Fund, UNESCO-Aschberg Programme for Artists and Cultural Professionals, Andy Warhol Foundation for the Visual Arts and Teiger Foundation.