Семінар для викладачів та викладачок єврейської історії в партнерстві з Centropa

Семінар для викладачів та викладачок єврейської історії в партнерстві з Centropa

24-25 березня в Івано-Франківську відбувся семінар для викладачів, викладачок, дослідників та дослідниць єврейської історії, організований у партнерстві з Centropa. Два офлайн-дні освітньої програми пройшли у кінопоказах, майстер-класах, екскурсіях, обговореннях та художніх пошуках на виставці «Затоплення». 

У перший день учасники та учасниці відвідали синагогу Темпель, зведену 1899 року, та поставили свої запитання про життя єврейської спільноти рабину Івано-Франківського регіону Мойше Лейбу Колеснику. Ще на крок ближче в контекст єврейського Станіславова групу ввів історик Андрій Костишин під час туру містом.  

Також директор Centropa Едвард Серотта презентував графічну адаптацію фільму «Повернення до Рівного. Історія Голокосту», яку намалювала художниця Юлія Антонова. Пізніше вчителі та вчительки мали підготувати план уроку, під час якого необхідно було використати графічний роман. Ввечері учасники та учасниці семінару послухали пісні мовою їдиш у виконанні Тетяни Сукортіної та Олени Сімеон. Один із вчителів поділився частиною виступу.

Другий день зустрів гостей Франківська дощем і презентацією фільму «Послання з майбутнього: з Боснії в Україну». В основі сюжету інтерв’ю з людьми, які пережили бомбардування Сараєво 30 років тому. Стрічка гостро запам’яталась історіями, які ми, українці та українки, переживаємо зараз. 

Дуже вдячні Centropa за підтримку та матеріали, які можуть використовувати наші вчителі та вчительки. Наприклад, Оля Поляк під час майстер-класу показала приклад, як працювати з підлітками над творчими проєктами, використовуючи біографії Centropa. Україномовну сторінку Centropa представив Андрій Кошельник. 

Фінальна частина семінару була присвячена підсумкам та дослідженню міської легенди Франківська про затоплені в озері єврейські поховання. Голова єврейської громади Ігор Перельман провів групу до колишнього єврейського кладовища, де зруйнував всі міфи та розповів історичні факти. 

Програму вчителі та вчительки завершили художніми пошуками, питанням про забуття історії та місце пам’яті масового знищення євреїв у Франківську. Це відбувалося під час відкриття виставки «Затоплення» в Асортиментній кімнаті. Експозиція відкрита до 22 квітня 2023 — встигніть відвідати!

Семінар та виставка реалізовується Інша Освіта в партнерстві з Centropa (та проєктом Trans.History від Centropa), EcoVisio, UUJS, Gedankendach Galicia Jewish Museum, Mnemonics за підтримки German Federal Foreign Office.