Стипендіатки та стипендіати Vidnova Fellowship Ukraine 2024
Vidnova Fellowship Ukraine — стипендіальна програма, що націлена на підтримку людей, які повертаються в Україну з-за кордону, щоб бути вдома та відновлювати тут свою діяльність.
У 2024 році підтримали 50 стипендіатів та стипендіаток. Вони — активістки та активісти, мисткині та митці, які працюють з ЛГБТК(ІА+) спільнотою, комемораційними практиками, захистом прав національних меншин та протидією дискримінації ромів. Розповідаємо!
Артур Іваненко — ромський активіст, полісі мейкер та культурний менеджер. У межах стипендії фасилітуватиме освітні сесії на тему «Пам’ять про геноцид ромів». Артур планує розробити методичні матеріали, які допоможуть в осмисленні історії геноциду ромок та ромів та їхнього впливу на сучасність.
Віталій Зінченко — юрист та активіст. Віталій прагне, щоб найближчі родичі полонених були проінформовані та обізнані про соціальні та матеріальні гарантії, на які вони мають право. Він безкоштовно допомагає сім’ям полонених в оформлені та отримані допомоги.
Катерина Багрич — активістка, яка протягом 10 років працювала над створенням першого в Харкові Волонтерського соціального інклюзивного театру «Дорогою добра», до складу якого входять волонтерки та волонтери, люди з інвалідністю та молодь. Катерина повернулась в Харків, щоб відновити діяльність волонтерського інклюзивного театру та підготувати тематичну виставу з історіями волонтерок та волонтерів.
Аліна Панасенко — кінематографістка і візуальна мисткиня. В межах стипендії працюватиме над сценарієм повнометражного фільму «Лоза», а також над розробкою кураторського проєкту, а саме наступної едиції книжки «Практика. Кіно і/як політика».
Дмитро Ткачук — громадський діяч, тренер з неформальної освіти для підлітків. Планує реалізувати проєкт «Незламні праведники народів світу на Житомирщини», в якому буде показано видатних особистостей Житомирщини єврейської спільноти в період Голокосту. В проєкті також молоді ментор_ки проводитимуть ігротеки з історії.
Анжелік Устименко — квір-активісти та фільммейкери, які документують досвід квір людей у контексті війни. Вже створили такі фільми, як «Українські квір борці за свободу» та «Queer Fighters of Ukraine». В межах стипендії Анжелік продовжать документування досвіду квір людей, зокрема які долучились до війська.
Олена Солодовнікова — мисткиня, створюватиме англомовний подкаст «Ukraine. Catch-22» з інтелектуал_ками з різних країн про те, як Україна змінює світ. Крім того, Олена займатиметься розробкою нового документального фільму.
Аліна Понипаляк — кандидатка історичних наук, дослідниця Другої світової війни. Метою Аліни є розкриття маловідомих сторінок історії Другої світової, та показати як Голокост і злочини нацистів змінили історію, памʼять та Україну.
Наталія Дяченко — учасниця мистецької ініціативи DE NE DE, співзасновниця ГО Музей відкрито на ремонт. Зараз Наталія розпочинає роботу над дослідженням інфраструктури та практик рекреації Чорного та Азовського морів. Працюватиме з архівними матеріалами та вернакулярною фотографією.
Аліна Родіна — активістка. Аліна займається документуванням воєнних злочинів, щоб допомагати у протидії російській пропаганді, а також бере участь у заходах спрямованих на відновлення міст прифронтової зони.
Марія Шевченко — активістка та історикиня. У межах стипендії працює над проєктом, що пропонує новий погляд на осмислення пам’яті про жертв націонал-соціалізму та процесу їх репатріації в контексті родинних історій. Марія досліджує документи колишніх примусових робітни_ць та військовополонених Державного архіву Дніпропетровської області.
Сеф Гомін — митці та журналісти. Працюють над аудіовізуальними проєктами, зокрема про вразливі групи населення, екологію та російсько-українську війну. У межах стипендії планують зняти проєкт про небінарних людей, та почати знімати фотосерію про поранених бійців та виклики, з якими вони зіштовхуються.
Віра Дрангой — ромська активістка. Планує працювати над розробкою онлайн освітнього контенту для ромської молоді. Ця ініціатива включатиме створення платформи для онлайн-консультацій, де будуть пояснюватися юридичні та правозахисні питання, спеціально адаптовані до потреб ромської спільноти.
Наталія Пуха — правозахисниця та громадська активістка, яка допомагає людям, що зазнають, або зазнали гендерно-зумовлене насильство протягом воєнного стану. Надає юридичну допомогу військовослужбов_ицям та членам їх сімей. Також, планує почати займатись адвокатуванням програм ЛГБТК(ІА+) ком’юніті та програм адаптації для кривдників.
Володимир Яковенко — ромський активіст. У межах стипендії працюватиме над серією подкастів, про ромську громаду в Україні, та про те як ромки та роми відстоюють інтереси українського суспільства та демократичні цінності перед Європейським Союзом.
Програма реалізується Іншою Освітою в партнерстві з Сommit by MitOst gGmbH та за підтримки Фонду «Памʼять, відповідальність та майбутнє» (EVZ).