Vidnova Fellowship надала 23 стипендії тим, хто повернулись в Україну

Vidnova Fellowship надала 23 стипендії тим, хто повернулись в Україну

Vidnova Fellowship надала 23 стипендії українцям та українкам, які після повномасштабного вторгнення виїхали з країни, але вирішили повернутися додому або переїхати в інший регіон. Дієвці громадської, культурної та освітньої сфер продовжують роботу над ініціативами, що єднають спільноти та покращують їхнє життя.

Програма Vidnova Fellowship Ukraine стартувала 24 серпня 2022, в день 31-ої річниці незалежності України. Через російську агресію країну покинуло більше, ніж 12 млн людей, а повернулося – 1,5 млн. Міграція чи повернення – це індивідуальні рішення, які приймаються в умовах різних життєвих та сімейних обставин, різного досвіду та різних потреб, а також високого рівня стресу. Ці рішення стосуються власної безпеки, є персональною справою, не можуть оцінюватись. Запуском стипендійної програми Vidnova Fellowship Ukraine ми не маємо цілі впливати на ці рішення, але хочемо підтримати тих, хто самостійно прийняв рішення повернутись. Бо знаємо, що для багатьох  перепоною для повернення є втрата житла або джерела заробітку.   

Vidnova Fellowship Ukraine надає фінансову та менторську підтримку для українців, які прагнуть відновити свою діяльність в країні. Щомісяця стипендіат(-к)и отримують 16 200 на реалізацію ідей, згуртування та відродження місцевих спільнот. Засновницею програми є німецька спілка commit by MitOst gGmbH у партнерстві з Іншою Освітою. Реалізується за підтримки компанії SAP.

Журі підтримало 23 українців та українок серед 3602 аплікантів. Вони – митці та мисткині, активіст(к)и, музикант(к)и, педагоги, соціальні працівниці та журналісти, паралімпійці та режисерки. Їх географія — від Червонограда до Кривого Рогу, від Одеси до Бучі.

Стипендіат(к)и:

–        створюють простори для вимушено переселених спільнот та громад, які відновлюють свої домівки

Арт-едукаторка Лариса Літковська організовує простір підтримки у Бучі, що функціонуватиме як мистецька студія. 

Акторка Марія Чуприненко працює над простором для переселенців з Херсонщини, де лунатиме її музика та народні пісні.  Марія уже зробила записи пісень своїх батьків.

  • покращують умови праці в громадах 

Громадська активістка Кіра Охріменко створює робоче середовище для літніх жінок із сіл Сумщини у рамках проєкту «Моїм.Рідним». У своїй роботі Каріна звертає увагу на проблему соціальної ізоляції жителів сільської місцевості. Тепер займається масштабуванням проєкту, залучає волонтерів та працює над заснуванням ГО.

–        відновлюють музейні простори

Директорка Южноукраїнського міського історичного музею Зореслава Клименко оновлює фондосховище та впроваджує новітні технології. Завдяки стипендії в музеї оновлена постійна експозиція «Герої не вмирають», оформлено портрети загиблих воїнів, реставровано військову діораму та придбано мультимедійний відеопроєктор і мольберти.

–        переосмислюють культурний спадок окремих регіонів України 

Очільниця ГО “Моя провінція” Яніна Алєєва досліджує та проводить лекції з історії маленьких міст Полтавщини задля зміцнення самоідентичності місцевих жителів, пошуку власних культурних орієнтирів і позбавлення радянських кліше.

–        опрацьовують теми війни та травми через мистецтво 

Медійниця Вікторія Кратінова працює над фільмом «Кривава Нафта» режисера Джонні Київського про спротив українців та українок російському вторгненню і справжню ціну енергетичних ресурсів країни-агресорки.

Журналістка та арткритикиня Юлія Манукян  відновлює  роботу ГО «Урбан Ре-Паблік» (Херсон) в Одесі та документує наслідки війни для культурної спадщини півдня України. Юлія втілила проєкт «Анімація арт опору в окупації» для підтримки мистецької спільноти Херсона. Окремим блоком проєкту стали дискусії з проблем деколонізації. Зараз Юлія публікує матеріали досліджень. 

Заслужений художник України Олександр Дорошенко намалював 4 картини про російсько-українську війну та шукає можливості для виставки.

Філологиня Тетяна Ганжа розробляє сценарій фільму «Окуповані» про зґвалтування як інструмент війни та працює над інформаційною кампанією для жінок, що стали жертвами насильства.

Активістка та журналістка Олена Бруцька реалізувала із журналом Vogue  спецпроєкт «Листи з фронту»  — матеріали у вигляді листів з окопів від захисниць, які воюють на передовій та лініях фронту. Також як комунікаційниці Олені вдалось зібрати донати на пошиття жіночої військової форми.

Мультидисциплінарна мисткиня Александра Кроліковска досліджує колективну пам’ять в умовах війни за допомогою фото, які роблять військові.

Режисерка Марина Майковська працює над створенням серії фільмів про евакуацію тварин з Бучі. Планує просувати кінопроєкт у міжнародних зоозахисних та правозахисних організаціях.

Артдиректорка та фотографиня Боровець Оксана осмислює травматичний досвід втрати дому у проєкті “Ключі”. Авторка використовує символ залишених ключів, які вже не ведуть до осель. Останні –  зруйновані внаслідок повномасштабного вторгнення та російсько-української війни.

  • навчають дітей та опікуються ними 

Педагогиня Крикун Альбіна створила та реалізувала курс з профорієнтації для підлітків та молоді «Архітектор свого майбутнього». Це програма з визначення талантів та сильних сторін, які стануть орієнтиром для вибору майбутніх професій. Тепер працює над новим проєктом — «Траєкторія кар’єрного розвитку», направленого на допомогу молоді у будуванні кар’єрної стратегії.

Наталія Українець спрямовує діяльність на розвиток дітей з аутизмом та затримкою психомовленнєвого розвитку. Завдяки підтримці проєкту Наталія відкрила центр Раннього розвитку «ПрекРАСні», щоб збільшити кількість професійних спеціалістів раннього розвитку в Україні під час війни.

Паралімпійський чемпіон з фехтування та викладач Андрій Демчук проводить спортивні майстер-класи з фехтування для учнів, які вимушено переїхали до Львівської області.

  • підтримують інших митців іншим митцям

Культурна менеджерка Кирюшина Олександра допомогла організувати виставку “Випалюй”, для якої знайшла грантову підтримку. До експозиції увійшло близько 30 авторських керамічних композицій.

  • надають психологічну допомогу

Коуч Наталя Корбут проводить ретрит-тренінги, під час яких жінки-волонтерки можуть перезавантажитись, відновити ресурс та отримати додаткову енергію.

Підприємиця Тетяна Дашковська проводить заняття для тимчасово переміщених людей із Молочанської громади, які мають ПТСР. Також Тетяна планує встановити в просторі громади генератор.

–        розвивають навички апсайклінгу для відновлення інфраструктури на деокупованих територіях 

Засновницю екобренду «3,14BAN | ПІБАН» Катерина Уварова популяризує сортування, культуру усвідомленого споживання та масштабує власний бізнес. Катерина розробила пакування, створила відеоролик та тестові зразки нових продуктів, а також взяла участь у благодійному фестивалі.

  • проводять організаційну та інформаційну діяльність

Активістка та засновниця дитячої студії українського танцю Побідаш Анастасія працює над проведенням благодійного фестивалю-тренінгу «Culture for nature». Вже сформовано списки учасників та оргкомітет події — надалі буде створення сценарію та інформаційна кампанія.

Музикантка та викладачка Марія Бурмака виступила на прес-конференції у Military Media Centre, записала інтерв’ю для проєкту «Музичний фронт», долучилась до розробки сценаріїв вистав про святого Миколая, взяла участь у марафоні до Дня захисників та захисниць «Територія героїв» та в інших благодійних проєктах.

Стипендіат(к)и продовжать роботу над соціальними ініціативами до кінця березня 2023 року. Актуальну інформацію про проєкт ви можете дізнатися на фейсбук-сторінці Іншої Освіти.