Міжнародна навчальна програма для вчительок та вчителів історії «Confronting Memories»‎

Міжнародна навчальна програма для вчительок та вчителів історії «Confronting Memories»‎

Програма Confronting memories для вчителів та вчительок з Німеччини, України, Білорусі, Польщі та Росії набирає обертів. Її учасники та учасниці вже прослухали усі вебінар та воркшопи зі створення альтернативних та мультиперспективних навчальних матеріалів та нещодавно вперше зустрілися офлайн в польському місті Кшижова для нетворкінгу та обміну досвідом. 

Програма Confronting memories розроблена та реалізована EU-Russia Civil Society Forum спільно з Іншою Освітою для того, щоб допомогти вчителям та вчителькам в розробці та тестуванні інтерактивних підходів в навчанні та вивченні історії та наслідків Другої світової війни. Впродовж навчання учасники та учасниці програми у супроводі професійних істориків працюють над навчальними матеріалами про Другу світову війну, використовуючи концепцію мультиперспективності, поваги та критичного мислення. Програма покликана показати,  як можна навчити про війну з різних точок зору, не обмежуючись лише історією та позицією однієї країни чи етносу.

Один з найочікуваніших етапів програми – подорож до міста Кшижова та Осіння школа – відбулися з 19 по 23 вересня 2021. У проєкті “Teaching History: See, Acknowledge & Respect” взяли участь понад 20 вчителів та вчительок з вищезгаданих країн. Під час осінньої школи вони працювали в міжнародних командах та створили унікальні сценарії уроків з критичного вивчення Другої Світової, а саме:

  • Уроки з критичного аналізу мистецьких робіт про Другу Світову, її вплив на культуру Європи та розуміння наслідків як самої війни, так і геноциду що відбувався під час окупації Європи нацистськими військами;
  • Уроки з аналізу міграційних процесів на території Східної Європи, їх чинники та наслідки, а також сучасні артефакти тих процесів, що змінили мапу Європи назавжди.

Для багатьох з учасників ця зустріч стала першою офлайновою подією програми, тому одразу стала простором для нетворкінгу, обміну ідеями та досвідом. Учасники програми продовжували створювати напрацювання для уроків історії, а також записали серію інтерв’ю, де поділилися своєю мотивацією стати вчителями історії та тим, що для них означає цей проєкт. Ці інтерв’ю можна переглянути за посиланням.

Та не навчанням єдиним. Під час Осінньої школи вчителі та вчительки відвідали екскурсію Вроцлавом, послухали розповіді про його повоєнну історію та навідалися до Центру історії. Вони також відвідали маєток Кшижови, церкву Миру в сусідньому місті Свідниця та концентраційний табір Гросс-Росен. 

Попереду на учасниць та учасників програми чекають фіналізація, затвердження та промоція напрацювань серед шкіл їхньої країни. Бажаємо усім учасникам натхнення та наснаги і дякуємо за внесок у новий підхід до розуміння історії.