Результати програми підтримки культурних просторів «Культурна зимівля»
Упродовж цієї зими вісім мистецьких просторів Києва, Харкова, Луцька, Дніпра та Житомира стали робочими прихистками для місцевих діячів культури та мистецтва. У межах програми «Культурна зимівля» локації надали свої простори, аби громадські організації та окремі проєкти продовжували свою діяльність навіть у період блекаутів. Генератори, стабільний зв’язок, обігрівачі — це все дозволило проводити культурні та освітні події в безпечних місцях. Що вдалося зробити в межах програми?
Представниця Центру сучасної культури у Дніпрі Марія Ярчук розповідає, що після початку повномасштабного вторгнення їх простір перетворився на соціальний хаб. Dnipro Centre for Contemporary Culture відкрив свої двері для багатьох організацій, які колись вели свою діяльність на тимчасово окупованих територіях. У межах програми DCCC створили коворкінг-біліотеку. Там можна відпочивати та читати книжки й журнали від українських і закордонних видавництв.
Луцький театр ГаРмИдЕр провів серію читок і тренінгів «Культурна зимівля в укритті». «Уже в червні минулого року ми започаткували читку сучасної драми, яка поклала початок марафону читань. Після читки разом із психологом ми сідали та обговорювали теми, які підіймалися у виставі. Запит був колосальний, і ми розуміли, що зараз необхідно багато говорити», — ділиться керівниця та режисерка театру Руслана Порицька. Окрім цього, особливою подією у театрі вважають постановку гри-читки за п’єсою письменника Володимира Рафєєнка «Мобільні хвилі буття». У творі автор описує власний досвід життя в окупації.
У Києві в межах програми «Культурна зимівля» ProEnglish Drama School провели серію тренінгів «Шлях героя», метою якого є покращення емоційного стану кожного, хто зараз цього потребує. На базі методології тренінгів театр запустив одноразові ігрові воркшопи в партнерстві з ГО «Жіночий ветеранський рух».
Пресцентр «Накипіло» реорганізували великий простір для мистецьких подій та коворкінгів у напівпідвальному приміщенні в центрі Харкова. Тепер там проводять офлайн- та онлайн-заходи, наприклад лекція про українського архітектора, художника та графіка Василя Кричевського або пресконференція «Екологія Харківщини та війна».
В ART AREA ДК створили безпечне середовище для артистів у Харкові, де можна продовжувати свою мистецьку практику. Простір отримав генератор та реалізував кілька подій — попурі з опер та мюзиклів, концертні програми «Дотик Янгола» та «Український модерн» дуету скрипачки Богдани Півненко та піаністки Анни Хмари.
Місцевий Навколокультурний Простір у Житомирі провів щорічний фольклорний фестиваль колядок і щедрівок «Янголи віншують». У січні житомиряни та гості міста долучалися до колядування в сучасному форматі, дивилися різдвяне кіно, знайомились з творами народних майстрів.
Київський креативний простір «Grey Cat Kyiv» підтримує молодих мисткинь та митців. Локація працює як студія для написання музики, пошиття одягу та створення декору, а на вихідних запрошує на акустичні концерти та рок-вечори. Особливо складні зимові часи вдалося пережити завдяки купівлі генератора та печі.
YermilovCentre у Харкові попри тотальний блекаут після ракетного обстрілу 9 березня провели відкриття колективної виставки «Особовий склад». Вона поєднує роботи 17 харківських митців та мисткинь, символізує відновлення діяльності центру, як артінституції Харкова. Подія символізує шлях центру, що за рік війни провів багато мистецьких подій. Виставка триває до 15 травня, обов’язково завітайте.
Програму реалізовує ГО «Інша Освіта» спільно з MitOst e.V. і SAP Ukraine.