Стоїмо одне за одним, наче дерево за деревом: У Франківську покажуть роботи про стійкість та регенерацію

Стоїмо одне за одним, наче дерево за деревом: У Франківську покажуть роботи про стійкість та регенерацію

28 січня о 15:00 в «Асортиментній кімнаті» відкрилась виставка «За деревом дерево». Виставка презентує результати мистецької резиденції «Коли оповідь було перервано?», що об’єднала у Хаті-Майстерні в Бабинському районі 12 художників і художниць. Після двох тижнів спільної роботи художниці та художники покажуть нові роботи. Також на виставці будуть представлені роботи кількох запрошених проєктів.

Російський імперіалізм продовжує знищувати складові нашої самоідентичності: мову, культуру, історію, послідовно розчиняючи їхні межі. Агресивна політика знищення життів і середовища набула прямої дії. Україна захищає право на існування і можливість визначати своє майбутнє. 

Більшість представлених на виставці робіт створена під час резиденції на Хаті-Майстерні у селі Бабин та є роздумами про пам’ять, війну та особистий досвід переживання колективної трагедії. Виставка тематично об’єднує сюжети про стійкість, вразливість і здатність до регенерації. 

«Нова темпоральність, у якій живуть люди в Україні потребує навички життя у драматичному часі, де історичні події змінюють одна одну. Повномаштабне російське вторгнення на всіх напрямках, облога Маріуполя, наступ на Київ, другий етап війни на Донбасі, контрнаступ на півночі й півдні, звільнення Харківщини, звільнення Херсону, ядерна погроза та напади на цивільну інфраструктуру. Яка музейна експозиція може мати таку інтенсивність? Чи є питання про збереження пам’яті ключовими для майбутнього? Чи є наше минуле нашим натхненням до опору та стійкості зараз?» — ставлять питання куратори резиденції Дмитро Чепурний та Антон Усанов художникам, художницям та, власне, нам. 

Поєднуючи мистецьку та повсякденну точки зору, виставка досліджує, як взаємоповязана  людина та природа, як діє сила регенерації та в чому секрет стійкості перед обличчям насильства та руйнування. Так, до резиденції зміг долучитись Олександр Лень, учасник арт-групи «Три вправи з реалізму», який наразі перебуває на реабілітації після поранення на фронті. У представлених роботах арт-група працює з темою екології, ототожнюючи тіло людини з тілом дерева. Особливо глибоко в спогадах Олександра закарбувались обрублене під час бойових дій гілля та запах випарувань від хімікатів, які випаровувались через обстріли російської армії в Рубіжному. Ці образи пронизують кожен твір. Крім того, на виставці буде представлена робота художника Богдана Волинського, який зараз служить у ЗСУ.

В експозицію виставки увійшли також твори Максима Ходака, наймолодшого номінанта 7-ої Премії PinchukArtCentre, та художниці Катерини Алійник, чиї роботи зараз виставлені в Мистецькому Арсеналі.

Виставка включає й роботи прикарпатських художників і художниць. Серед них фотодокументація резиденції від Олесі Саєнко або свіжі роботи Марічки Русінкевич, яка почала експериментувати з вугіллям. Тереза Яковина, художниця з Коломиї, яка наразі навчається та практикує за кордоном, представить відео-документацію. Також на виставці будуть представлені недавні роботи Назара Фурика (народився в Коломиї), які ще не демонструвались у Франківську. 

___

Учасники та учасниці виставки: Катерина Алійник, Пьотр Армяновський, Лука Басов, Богдан Волинський, Ярослава Ковальчук, Данііл Немировський, Олександра Погребняк, Марія Русінкевич, Антон Саєнко, Олеся Саєнко, арт-група «Три вправи з реалізму», Тамара Турлюн, Назар Фурик, Максим Ходак, Наташа Чичасова, Сана Шахмурадова, Тереза Яковина. 

Куратори: Дмитро Чепурний, Антон Усанов. 

Виставка триватиме з 28 січня до 11 лютого 2023 року. 

Подія у Facebook за посиланням.

Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15

Графік роботи: Четвер, П’ятниця, Субота, 12:00 – 18:00 

Виставка завдячує підтримці ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», а також проєкту Synergy of the Cultural Front, що реалізується громадською організацією «Інша Освіта» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), завдяки якому відбулась резиденція «Коли оповідь було перервано?».