Програма медіаграмотності «Розумію»

Програма медіаграмотності «Розумію»

Фінансування: Федеральне Міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини

Партнери: DW Akademie

Тривалість: 2020 — 2022 роки

Бюджет: 46718 EUR

Координатори: Роман Дима, Анна Черненко, Марія Тимощук

Контакт: office@insha-osvita.org 

Програма медіаграмотності «Розумію» була створена у 2020 році спільно з DW Akademie та Накипело, щоб розвивати та поширювати знання про медіаграмотність на Сході України. Програма підтримувала спільноти молодих влогер_ок, що викривають хибну та маніпулятивну інформацію у медіапросторі. В рамках програми проводили тренінги, вікторини, воркшопи та онлайн-зустрічі для молодих людей з Чернігівської, Полтавської, Сумської, Харківської, Луганської та Донецької областей з вдосконалення навичок медіаграмотності, критичного мислення та створення якісного контенту в медіапросторі. Говорили про значення чистоти особистого інфопростору, важливість протистояння фейкам та пропаганді, значення медіаграмотності у розвитку себе та громади.

У 2022 році в умовах повномасштабного вторгнення та активної боротьби на інформаційному фронті програма сфокусувалась на наступних напрямках: 

  • Реалізація паралельних програм з медіаграмотності для вчителів, вчительок та для молодіжних працівників, працівниць, громадських активістів, активісток. 

Навчальна програма «Розумію: осінь 2022» складалась з таких блоків:

  • Зустріч-знайомство та постановка цілей на програму.
  • Вступний блок: тренінг з основ медіаграмотності, тренінг з основ фасилітації.
  • Блок «Соціальні медіа та мій цифровий слід»: тренінг, проведення воркшопу для молоді, консультація.
  • Блок «Основи візуального сторітелінгу»: тренінг, проведення воркшопу для молоді, інтервізія (зустріч із аналізу досвіду).
  • Блок «Маніпуляції: як не потрапляти і не продукувати»: тренінг, проведення воркшопу для молоді, консультація.
  • Блок «Бути інфлюенсером: як надихати»: тренінг, проведення воркшопу для молоді, інтервізія (зустріч із аналізу досвіду та персонального розвитку).
  • Зустріч — святкування та підбивання підсумків.      

Нам вдалося залучити достатньо учасників, але не всі вони завершили програму через повномасштабне вторгнення.

  • Робота зі спільнотою випускників та випускниць програми «Розумію», які продовжують проводити воркшопи з медіаграмотності та розроблюють нові методи роботи з молоддю. 

Програма «Розумію» об’єднала людей у спільноту випускників. Серед 36 представників громади, які звернулися за фінансовою підтримкою програми «Розумію», майже 90% заявників проводили освітні заходи на теми медіаграмотності після закінчення навчання. Майже 60% з них використали матеріали програми «Розумію» та адаптували їх під проведення власних воркшопів та тренінгів для молоді. Більшість випускників зазначили, що тема медіаграмотності є дуже актуальною в нинішніх умовах і вони також планують адаптувати знання для роботи зі своїми колегами, чи людьми похилого віку.