Студії Живої Історії 2020: громади малих міст і ОТГ

Студії Живої Історії 2020: громади малих міст і ОТГ

Фінансування: Міністерство закордонних справ Німеччини, Robert Bosch Stiftung

Партнери: MitOst e.V., Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, Robert Bosch Stiftung, Український культурний Фонд, Міністерство Закордонних справ Німеччини

Тривалість: 2020 рік

Координатори: Тарас Грицюк, Ярослав Переходько

Контакт: office@insha-osvita.org

«Студії живої історії: громади малих міст ОТГ» — програма, що виникла на основі п’ятирічної діяльності «Студії живої історії». Програма відбувалася в онлайн-форматі та фокусувалась на посиленні спроможностей громад малих міст та ОТГ України, що працюють з осмисленням культурної та історичної спадщини, локальної історії, культури та пам’яті у своїх громадах.

У зв’язку з децентралізацією в Україні, у громад з’явилося більше відповідальності та можливостей у роботі з культурною та історичною спадщиною, проте для успішної діяльності в цій сфері необхідно мати практичний досвід та підтримку. Саме на цьому фокусувалася програма.

Онлайн-формат допоміг залучити громади малих міст та сіл до проєкту, представники та представниці яких не завжди мали змогу долучатися до навчання очно. Учасниками та учасницями стали представники та представниці до Донецької, Запорізької, Рівненської, Хмельницької, Тернопільської, Вінницької, Чернігівської та Херсонської областей.

Представники та представниці 8 громад працювали та вчилися в онлайн-форматі, створюючи та втілюючи свої ініціативи.

У межах програми «Студії живої історії 2020: громади малих міст і ОТГ» було втілено такі проєкти:

  1. «Авдіївка. Дослідження цінностей» — проєкт із дослідження локальної ідентичності та історії мешканок та мешканців міста.
  2. Документальний фільм «Гість із минулого», створений учасниками та учасницями із Бехтерської громади для популяризації локальної історії.
  3. «На перехресті ТРЬОХ культур» — проєкт Грицівської ОТГ про Староволинський бал у замку XVII ст. в селі Гриців та роботу з локальною історією з польсько-єврейсько-українським контекстом.
  4. «Скала, кордон і контрабанда» — проєкт команди Скали-Подільської громади, пов’язаний з історією прикордоння та контрабандного руху через річку Збруч та їхній вплив на місто Скала-Подільська.
  5. «Жива історія Прилук» — проєкт інтерактивної мапи міста, що сприяє діалогу про збереження історико-культурної спадщини міста.
  6. «XX ст.: місто, історія, люди» — інтерактивна онлайн-виставка, розроблена громадою Острога, що стала початком роботи зі складною локальною історією міста 20 століття.
  7. «Василь Муржак: історія художника з Брацлавщини» — документальний фільм, що покликаний відкрити загалу постать художника-монументаліста Василя Муржака з Брацлава.
  8. «Мапа пам’яті» — проєкт команди із Гуляйполя, що порушує питання пам’яті про єврейську громаду міста.

З відеопрезентаціями проєктів громад малих міст і сіл та їхніх менторів і менторок можна переглянути за посиланням.