Сусіди 3.0
Фінансування: Міністерство закордонних справ Німеччини, Польсько-Американський Фонд Свободи
Партнери: Асоціація Genius Loci, Адукацыя без межаў, MitOst e.V
Тривалість: 2016-2017 роки
Координатори: Марта Ґавінек-Даґарґулія, Юлія Занемонська, Олександр Московчук
Контакт: office@insha-osvita.org
Сусіди 3.0 — це польсько-українсько-білоруська програма неформальної громадської освіти. Її метою було підтримати як окремих людей, так і громади, діяльність яких спрямована на зміцнення солідарності та побудову громадянського суспільства в Україні, Польщі та Білорусі. У межах програми учасники навчалися, відвідували інших учасників із сусідніх країн та працювали у своїх місцевих громадах.
Навчання складалося із трьох семінарів для розробки ідей та проєктних зустрічей для складання заявки. Далі проходив річний період реалізації ідеї, під час якого учасники та учасниці брали участь у додаткових практикумах, тематичних вебінарах та користувалися програмою мобільності. Зокрема, вони мали можливість прослухати дводенний вебінар про фандрейзинг, навчитися створювати відеоконтент, відвідати вебінар з піару та просування проєктів та практикум із соціальної анімації.
Підсумкова подія програми — Сусідський форум — відбулася у червні 2017 року у Варшаві у співпраці з місцевими мешканцями та Бемовським Центром Культури. Програма заходу, який відвідали близько 100 гостей, включала вернісаж, фотовиставку, екскурсії Варшавою, майстер-класи з ткацтва, виготовлення традиційних кримськотатарських прикрас та китайського живопису, спільне приготування їжі та планування майбутнього.
Ініціативи, розроблені учасниками програми Сусіди 3.0 були спрямовані на:
- народні декоративно-прикладні ремесла;
- арттерапію;
- соціальну інтеграцію через мистецтво та культуру;
- підтримку соціально незахищених верств населення;
- усну/родинну історію;
- інтеграцію спільнот через розвиток публічних просторів.
Учасники та учасниці з України сфокусувалися, в основному, на активізації локальних громад. Зокрема, вдалося реалізувати:
- Проєкт із популяризації серед молоді культурних надбань Жовкви.
- Ініціативу з посилення координації між активістами, молоддю та органами місцевої влади у Сумах.
- Проєкти з розвитку ОСББ у Миколаєві та Павлограді.
- Мережу мультиплікаторів, які допомагатимуть дітям і молоді долати соціальні конфлікти у Надвірній.
- «Інше дозвілля» — проєкт, що створив нові можливості для культурного розвитку молоді у селі Нижчі Луб’янки на Тернопільщині.
- «Лінія» — ініціатива збереження спогадів сімей у селах Україна та Польщі, які були насильно переселені в 1945-46 роках.
- Україно-польську зустріч для активної молоді, яка була направлена на розвиток критичного мислення на основі відносин двох країн з 1939 року й до нинішніх часів.
- Проєкт зі створення казок про місто та його історію у Бучачі.
- Художню та керамічну майстерню в Києві з метою інтеграції людей із ДЦП та людей із синдромом Дауна.
- Проєкт із довгострокової співпраці між носіями різних етнічних культур Криму засобами народного декоративно-прикладного мистецтва.
- Простір для культурного діалогу між різними поколіннями свідомих громадян міста та регіону у Маріуполі.
За результатами роботи програми у 2016-2017 році частина ініціатив учасників та учасниць розвинулися у локальні програми неформальної освіти молоді в сільських місцевостях у Польщі та Білорусі.