Сусіди 3.0

Сусіди 3.0

Польсько-українсько-білоруська програма для активних громад

Одними з найважливіших цінностей, на яких базується нова програма “Сусіди 3.0” – польсько-українсько-білоруська програма для активних локальних спільнот – це солідарність, відповідальність, рівність, різноманіття, демократія, відкритість та критичне мислення.

Солідарність, на нашу думку, – це почуття відповідальності за свої дії і рішення, за долю інших людей, тварин і навколишнього середовища в цілому, відчуття того, що ти є частиною великого цілого. Бути солідарним  – це бути активним, відкритим до різноманітності, тягнутися до діалогу з “іншими” чи навіть “чужими”, дізнаватися про різноманіття і тішитися ним. Цей діалог дає можливість усвідомити стереотипи і спрощення, які часто визначають наші стосунки з іншими людьми. Така спільна відповідальність також має на увазі довіру до іншої людини і віру в силу співпраці, що примножує результати наших зусиль; прагне захищати слабших від кривди, активно протидіяти соціальній нерівності та несправедливості. Солідарність з іншими є стимулом, щоб втілювати реальні зміни в нашому середовищі і створювати соціальні зв’язки.

Що означає “солідарність” для програми Сусіди 3.0?

 • Програма є місцем підтримки людей, які хочуть утілити солідарність на практиці шляхом створення соціальних зв’язків у своїх громадах і через знайомство з сусідами з Польщі, України та Білорусі.
 • Запрошуємо до програми різних людей, з різними поглядами, з різних середовищ. Зустрічі – це місце діалогу та знайомств через дії.

Програма є місцем конкретних дій на тему солідарності. Під час програми учасники реалізовують проекти і сприяють зміцненню зв’язків між людьми та середовищем. Програма дає можливість реального та довготривалого знайомства через дію учасникам з України, Білорусі та Польщі. Ми навчаємося солідарності, діючи.

Що це за програма – Сусіди 3.0?

Сусіди 3.0 – це польсько-українсько-білоруська програма неформальної громадянської освіти, метою якої є підтримка осіб, діяльність яких спрямована на солідарність та побудову громадянського суспільства у Польщі, Україні та Білорусі.

Програма була створена на основі «Майстерні громадської активності» і представляє ті самі цінності. Початок завдали досвідчені люди, які роками доглядали за розвитком «Майстерні». З’єднання інноваційної програми з емпірично перевіреними, надійними фундаментами, дає унікальні можливості та натхнення. Цим користаюся координатори, беручи до уваги динамічні зміни суспільства та нинішні потреби місцевих громад.

Наша філософія та місія:

Програма Сусіди 3.0 підтримує людей та громади, які своєю активною громадянською позицією та діяльністю заради зменшення соціальної нерівності, сприяють діалогу та побудові почуття солідарності між людьми різного віку і з різним світоглядом.

Ми віримо у демократію, яка починається зі щоденного прийняття відповідальності за себе та інших. Ми віримо, що місцеві громади можуть стати платформою діалогу й співпраці для людей з різних середовищ. Це дасть гарантію змін, які слугують покращенню якості життя та підвищують почуття цінності людини як частини суспільства. Ми віримо, що наша діяльність створює необхідні умови для виникнення активних громад, що на основі довіри працюватимуть над саморозвитком як окремих особистостей, так і цілих громад. Ми віримо, що обмін між сусідами – на місцевому та міжнародному рівні – це можливість виникнення захоплюючих освітніх процесів. Ми хочемо допомогти у промоції прикладного сусідства між Польщею, Білоруссю та Україною, за допомогою зустрічей, які заохотять до співпраці, дискусії та обміну поглядами і досвідом.

Мета програми Сусіди 3.0:

Наша мета – мотивувати та підтримувати молодих людей в діяльності заради соціальних змін на місцевому рівні. Заохочуємо брати активну участь у демократичних процесах прийняття рішень щодо організації суспільного життя. Саме так хочемо сприяти активним громадським позиціям та солідарності між людьми. Рішуче, згідно зі своїми ідеями та мріями, заохочуємо впливати на світ. Нашою характерною рисою є те, що у своїй роботі користуємося методами, основа яких – неформальна освіта, яка, природно, стимулює до активної участі, критичного мислення, тімбілдінгу та плідної роботи в групі.

Хто може стати учасником:

Програма Сусіди 3.0 спрямована на молодих людей віком від 18 до 35 років з Польщі, України і Білорусі, які хочуть активно діяти задля солідарності та місцевих громад.

До співпраці запрошуємо людей з різних середовищ та з різною освітою. Ми відкриті як до студентів, так і до людей, що не мають зв’язків із жодною інституцією, до тих, які працюють, і безробітних, жителів міст та сіл. Адже різноманітність – це рушійна сила цієї програми.

Приймаємо заявки від місцевих колективів, які нараховують два або три члени та мають ідею проекту чи зміни. Ініціатива може мати міжнародний характер, тому спільно діяти можуть учасники з Польщі, України та Білорусі.

До співпраці запрошуємо також випускників програми «Майстерня громадської активності», проте, в однієї команді може працювати лише один випускник.

Як ми працюємо?

Програма триває кілька місяців, протягом яких учасники зустрічаються на двох міжнародних семінарах, відвідують сусідів та працюють у своїх місцевих громадах. Інструменти соціальних змін у розумінні програми – це місцеві проекти і волонтерська діяльність.

Відбір учасників проходитиме у кінці лютого – на початку березня 2016 року.

Запрошені команди приїжджають на одну з трьох зустрічей, які відбуватимуться у Польщі, Україні, або Білорусі у травні 2016 року, під час яких будемо:

 • знайомитися і наближатися один до одного у розмовах та діях;
 • обговорювати з різних точок зору вибрані теми та проблеми, які нас торкаються;
 • взаємодіяти між собою (для прикладу, зберемося в експедицію, будемо танцювати, співати, малювати інтерактивну карту міста), інтегруватися з жителями міста та, за допомогою тренерів, разом досягати конкретної зміни;
 • працювати над ідеєю проекту і починати його планувати.

У липні 2016 року відбудуться проектні зустрічі, метою яких буде:

 • детально розпланувати проект у команді за допомогою тренера та ментора;
 • навчитися писати проектну заявку;
 • набути знань з проектного менеджменту.

Після проектних зустрічей учасники реалізують проект у період до травня 2017 року. Впродовж цього часу пропонується також участь у двох міжнародних семінарах у вигляді зустрічей та у двох семінарах онлайн (вебінарах), теми яких будуть запропоновані відповідно до потреб учасників і проектів.

Окрім цього між серпнем 2016 і травнем 2017 учасники мають змогу відвідати:

 • сусідів, тобто іншу проектну команду, зокрема закордоном, та взяти участь у реалізації їхнього проекту;
 • організації-партнери програми Сусіди 3.0 або пройти стажування в самостійно обраних організаціях (спостереження за їхньою роботою та допомога).

Останньою подією буде сусідський форум, який відбудеться у червні 2017 року. Форум підсумує програму. Під час нього учасники презентуватимуть зреалізовані проекти ширшій аудиторії, матимуть змогу зустріти активістів та громадських діячів. Форум також має на меті посилити мережу випускників програми та допомогти їм планувати майбутні ініціативи.

Детальний розклад подій:

 • ПЕРША ЗУСТРІЧ

Місце: Польща, Україна, Білорусь

Час: 7-14.05.2016 та 14-21.05.2016

Присутність обов’язкова на одній зустрічі

 • ПРОЕКТНА ЗУСТРІЧ

Місце: Україна, Білорусь

Час: 16-22.07.2016 та 23-29.07.2016

Присутність обов’язкова на одній зустрічі

 • РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТІВ

Час:  08.2016-05.2017

 • СТАЖУВАННЯ: сусідські візити та відвідування організацій

Час:  09.2016-04.2017

Факультативне для всіх

 • ВИШКІЛ

Час: 4-6.11.2016 та 24-26.02.2017

Один на вибір, теми з’являться пізніше

 • ВЕБІНАРИ

Час: 10.2016 та 04.2017

Факультативні для всіх

 • СУСІДСЬКИЙ ФОРУМ

Місце: Польща

Час: 20-26.06.2017