Річний звіт Іншої Освіти за 2023 рік

2023 рік став для нас роком звикання до марафонного режиму. “Цей дощ надовго”, ця війна також – тож, маємо знаходити опори, за які ми зможемо втриматись під час будь-якого шторму, та ніші, де ми можемо бути максимально корисними для інших під час цього шторму. 

Одночасно опорою та нішею стала для нас підтримка культурної спільноти та інфраструктури — насамперед, для тих, хто залишився та працює в Україні, а також внесення нашого внеску в те, аби мистецьке життя в Україні не лише продовжувалось та мало місце бути, але й було помітним, знаковим, різним. А ще — не периферійним та таким, яке здатне подолати меншовартість, власну та нав’язану. 

Для того, аби це сталось, нам потрібно підтримувати простори для мистецької рефлексії — наприклад, резиденції та стипендії для створення нових мистецьких робіт. Так виникла співпраця з Artist at risk щодо резиденцій та наш проєкт за підтримки USAID щодо підтримки мистецьких спільнот з півдня України.

Окрім культурного процесу всередині України, ми прагнемо підтримувати колег та спільноти за межами України — підтримувати їх культурно-інтеграційні проєкти для українських спільнот та разом працювати над тим, аби професійні та особисті зв’язки зберігались, трансформувались, лишались продуктивними. 

Для того, аби це сталось нам потрібно підтримувати (культурні) проєкти з інтеграції тих, хто з 2022 року має досвід міграції всередині України та за її межами, а також мати підтримуючі моделі для тих українських культурних діячок та діячів, які вирішують повернутись в Україну. Так виникли ще у 2022ому та продовжують працювати у 2023ому програми «Culture helps / Культура допомагає» та Vidnova Fellowship Ukraine.

У 2024 ми заходимо з відчуттям, що багато не встигли чи не змогли зробити. Все ще не могли запустити програму Vidnova Ветерани для тих, хто повертається до мистецьких та освітніх професій з фронту. Все ще не вийшло запустити проєкт з обміну для митців та культурних діячів, які залишились в Україні та які живуть за кордоном. Докладатимемо сили, аби це сталось у 2024, але без вашої допомоги та підтримки ніяк.

Тримайтесь самі та тримайте інших!

Ольга Дятел, Альона Каравай, Василь Кулевчук (правління Іншої Освіти)

Юлія Аленіна (операційна керівниця Іншої Освіти)