Vidnova Fellowship Ukraine 2024

У 2024 році підтримали 50 активісток та активістів, митців та мисткинь, які працюють з ЛГБТК(ІА+) спільнотою, комемораційними практиками (наприклад, з темою російсько-української війни, єврейською історією та пам’яттю про постраждалих від нацизму), а також з захистом прав національних меншин та протидією дискримінації ромів. Програма передбачає стипендію у розмірі 20 000 грн на місяць для відновлення своєї діяльності в Україні та додаткові 10 000 грн на оренду робочих просторів, менторство або навчання. 

Стипендіатки та стипендіати четвертої хвилі Vidnova Fellowship Ukraine:

Артур Іваненко

Артур Іваненко — ромський активіст, полісі мейкер та культурний менеджер. У межах стипендії фасилітуватиме освітні сесії на тему «Пам’ять про геноцид ромів». Артур планує розробити методичні матеріали, які допоможуть в осмисленні історії геноциду ромок та ромів та їхнього впливу на сучасність.

Віталій Зінченко — юрист та активіст. Віталій прагне, щоб найближчі родичі полонених були проінформовані та обізнані про соціальні та матеріальні гарантії, на які вони мають право. Він безкоштовно допомагає сім’ям полонених в оформлені та отримані допомоги. 

Віталій Зінченко (1)
Катерина Багрич (1)

Катерина Багрич — активістка, яка протягом 10 років працювала над створенням першого в Харкові Волонтерського соціального інклюзивного театру «Дорогою добра», до складу якого входять волонтерки та волонтери, люди з інвалідністю та молодь. Катерина повернулась в Харків, щоб відновити діяльність волонтерського інклюзивного театру та підготувати тематичну виставу з історіями волонтерок та волонтерів.

Аліна Панасенко — кінематографістка і візуальна мисткиня. В межах стипендії працюватиме над сценарієм повнометражного фільму «Лоза», а також над розробкою кураторського проєкту, а саме наступної едиції книжки «Практика. Кіно і/як політика».

Знімок екрана 2024-07-24 о 15.27.09
Дмитро Ткачук

Дмитро Ткачук — громадський діяч, тренер з неформальної освіти для підлітків. Планує реалізувати проєкт «Незламні праведники народів світу на Житомирщини», в якому буде показано видатних особистостей Житомирщини єврейської спільноти в період Голокосту. В проєкті також молоді ментор_ки проводитимуть ігротеки з історії.

Анжелік Устименко — квір-активісти та фільммейкери, які документують досвід квір людей у ​​контексті війни. Вже створили такі фільми, як «Українські квір борці за свободу» та «Queer Fighters of Ukraine». В межах стипендії Анжелік продовжать документування досвіду квір людей, зокрема які долучились до війська. 

Анжелік Устименко (1)
Олена Солодовнікова (2)

Олена Солодовнікова — мисткиня, створюватиме  англомовний подкаст «Ukraine. Catch-22» з інтелектуал_ками з різних країн про те, як Україна змінює світ. Крім того, Олена займатиметься розробкою нового документального фільму. молоді ментор_ки проводитимуть ігротеки з історії.

Аліна Понипаляк — кандидатка історичних наук, дослідниця Другої світової війни. Метою Аліни є розкриття маловідомих сторінок історії Другої світової, та показати як Голокост і злочини нацистів змінили історію, памʼять та Україну.

Аліна Понипаляк (1)
Наталія Дяченко (1) (1)

Наталія Дяченко — учасниця мистецької ініціативи DE NE DE, співзасновниця ГО Музей відкрито на ремонт. Зараз Наталія розпочинає роботу над дослідженням інфраструктури та практик рекреації Чорного та Азовського морів. Працюватиме з архівними матеріалами та вернакулярною фотографією.

Аліна Родіна — активістка. Аліна займається документуванням воєнних злочинів, щоб допомагати у протидії російській пропаганді, а також бере участь у заходах спрямованих на відновлення міст прифронтової зони.

Аліна Родіна
Марія Шевченко

Марія Шевченко — активістка та історикиня. У межах стипендії працює над проєктом, що пропонує новий погляд на осмислення пам’яті про жертв націонал-соціалізму та процесу їх репатріації в контексті родинних історій. Марія досліджує документи колишніх примусових робітни_ць та військовополонених Державного архіву Дніпропетровської області.

Сеф Гомін — митці та журналісти. Працюють над аудіовізуальними проєктами, зокрема про вразливі групи населення, екологію та російсько-українську війну. У межах стипендії планують зняти проєкт про небінарних людей, та почати знімати фотосерію про поранених бійців та виклики, з якими вони зіштовхуються.

Сеф Гомін (1)
Віра Дрангйо (1)

Віра Дрангой — ромська активістка. Планує працювати над розробкою онлайн освітнього контенту для ромської молоді. Ця ініціатива включатиме створення платформи для онлайн-консультацій, де будуть пояснюватися юридичні та правозахисні питання, спеціально адаптовані до потреб ромської спільноти. 

Наталія Пуха — правозахисниця та громадська активістка, яка допомагає людям, що зазнають, або зазнали гендерно-зумовлене насильство протягом воєнного стану. Надає  юридичну допомогу військовослужбов_ицям та членам їх сімей. Також, планує почати займатись адвокатуванням програм ЛГБТК(ІА+) ком’юніті та програм адаптації для кривдників.

Наталія Пуха
Володимир Яковенко

Володимир Яковенко — ромський активіст. У межах стипендії працюватиме над серією подкастів, про ромську громаду в Україні, та про те як ромки та роми відстоюють інтереси українського суспільства та демократичні цінності перед Європейським Союзом.

Вікторія Пальма — мультидисциплінарна мисткиня, авторка літературного та виставкового простору АРТ-ХАТА. Працює над проєктом «Монохромність буття», в якому через графічні роботи залучає до діалогу на тему бінарності та небінарності. У межах стипендії планує реалізувати декілька виставок.

Дизайн без назви (19)
Дизайн без назви (20)

Світлана Джамал Еддін — активістка, працює з темою набуття асексуальності через хвороби та тим, як адаптуватися до цих змін у житті. Хоче допомагати підвищувати обізнаність жінок, що також стикнулися з такими змінами.

Марія Вальтіна — оперна співачка, у межах стипендії працюватиме над концертами присвяченим американській класичній музиці XX століття, щоб познайомити публіку з класичними творами, які відомі за кордоном, але маловідомі в Україні. 

Марія Вальтіна
Дизайн без назви (21)

Антон Жданкін — волонтер, з початком повномасштабної війни активно допомагає бійцям та людям, що були вимушені переїхати у безпечніші регіони. У 2022 році заснував благодійні проєкти «Творчість Нескорених» та «Art & Rest», де молоді поети та музиканти Дніпра діляться своєю творчістю та збирають гроші на допомогу ЗСУ. Вже проведено понад 120 благодійних заходів.

Яна Гергель — культурна менеджерка та ромська активістка. Дільність Яни зосереджена на важливості залучення ромської громади в громадську дільність України.

Яна Гергель
Дизайн без назви (22)

Анна Бурбан — письменниця, історикиня права, керівниця благодійного фонду, який вже понад 15 років допомагає жінкам, дотичним до війни, ветеранкам та мисткиням ветеранкам. Анна допомагає жінкам реінтегруватися через культурні практики та вийти з творчої кризи після військового досвіду. творчістю та збирають гроші на допомогу ЗСУ. Вже проведено понад 120 благодійних заходів.

Марія Ясінська — театрознавиця, продюсерка, культурна журналістка, документалістка, кураторка культурних проєктів, драматургиня та режисерка. Після повернення в Україну планує заснувати ГО Cultura Moderna, діяльність якої буде присвячена реалізації міждисциплінарних мистецьких, освітніх та дослідницьких проєктів, зокрема дослідженню українського театрального авангарду початку 90-х першої половини 20-х років.

Марія Ясінська (1)
Наталя Омельчук (1)

Наталя Омельчук — культурна менеджерка, працює над проєктом «Спогади в коробках». Це простір для зустрічей, дискусій та обговорень пов’язаних з історією та культурою України між жінками, а також обговорення спільного досвіду цих жінок та запис спогадів для збереження та подальшого дослідження.

Юлія Солоха — активістка, працює з людьми, що були вимушені переїхати за кордон через війну, військовослужбов_ицями, багатодітним сім’ями, людьми похилого віку та людьми з обмеженими можливостями. У межах стипендії буде займатись адвокацією інтересів потребуючих: допомагати з відновленням документів, з оформленням документів при працевлаштуванні, на соціальні виплати тощо.

Юлія Солоха
Аліна Нескреба (1)

Аліна Нескреба — мисткиня. Аліна працює з популяризацією культурного спадку єврейського народу. У межах стипендії створюватиме єврейські народні казки в аудіо форматі, але висвітлювати через призму сучасної дитини, додаючи сучасні та футуристичні елементи до народних казок.

Іван Орленко — режисер театру та кіно, сценарист. Роботи Івана відзначені нагородами Міжнародної федерації кінопреси (FIPRESCI), Асоціації кінокритиків України (КІНОКОЛО), Української кіноакадемії (ЗОЛОТА ДЗИҐА) та багатьох кінофестивалів в Україні та за кордоном. Наразі окрім кіно та театральних проєктів Іван займається розробкою пілоту цифрового меморіального проєкту «Empty Places» у локаціях 3д копій занедбаних синагог України.

Дизайн без назви (23)
Наталія Бухта (2) (1)

Наталія Бухта — до початку повномасштабного вторгнення працювала, як адвокатка по захисту прав жінок та дітей, протидіяла дискримінації ромок та ромів, допомагала родинам, які втратили родичів через примусове вивезення з України під час другої світової війни. Зараз Наталія повертається в Україну, щоб відновити всі свої напрямки діяльності, а також додати до них адвокатську допомогу родинам військовослужбов_ицям та жінкам та дітям, що були вимушені переїхати у безпечніші регіони України та за кордон.

Олена Єгорушкіна — арткритикиня, експертка з візуального мистецтва та кураторка. У 2022 році розпочала виставковий проєкт українського мистецтва воєнного часу UKRAINE wARTime. В межах стипендії працюватиме над онлайн-каталогом проєкту.

Дизайн без назви (24)
Маргарита Тристан

Маргарита Тристан — художниця, дизайнерка ювелірних прикрас, арттерапевтка. До повномасштабного вторгнення здійснювала свою творчу та викладацьку діяльність у Краматорську та була вимушена переїхати. У межах стипендії працюватиме над створенням робіт для персональної виставки.

Марія Леонова — художниця. У межах стипендії Марія планує зробити дослідження творчості письменниці, вчительки та активістки Ольги Дучимінської, що буде включати експедицію в село Миколаїв (Львівської області), збір артефактів цієї місцевості, поєднання з сюжетами її віршів через різні види декоративно-прикладного мистецтва.

Марія Леонова (1)
b1ef56d2e4ad-photo_5384542294054658719_y

Ірина Кудря — художниця та дослідниця. Планує працювати над документальним кіно про остарбайтерів, який пізніше стане основою для проєкту про Голодомор та історію власної родини. Зараз художниця збирає свідчення, зокрема працює над інтерв’ю з киянкою Дашевською Ілею, якій в 1941 році вдалось уникнути розстрілу в Бабиному Яру.

Аліса Журавель — соціальна дослідниця, ініціаторка проєкту ТОЖСАМІСТЬ. Маючи українське та африканське походження, Аліса розпочала дискусію про національну ідентичність та розмаїття в Україні в межах проєкту ТОЖСАМІСТЬ, мета якого сприяти почуттю приналежності та соціальній згуртованості серед українців.

db32382c78f6-photo1717759859 (1)
Дизайн без назви (25)

Тамара Довгичмисткиня та культурна менеджерка. Тамара працює над відновленням експозиції кіномистецтва, яка була евакуйована після повномасштабного вторгнення. У межах стипендії вона працює над інтерактивним перформансом, який відтворює атмосферу ігрової кімнати німого кіно 20-х років.

Вікторія Федорів — культурна менеджерка, реалізовуватиме спеціальний блок онлайн-курсу в межах проєкту «Знай свою Україну» щодо збереження наших культурних традицій в сучасному світі.

d6a0ea97858a-Viktoriia_Fedoriv
f09c69fd2b04-0B08D435_B2B9_4AE3_B4C9_D1E6B611F399

Катерина Сакевичгромадська діячка. Катерина працює з відновленням ресурсного стану жінок волонтерок та працівниць фондів, та інших жінок які відчувають вигорання. Вона закінчила навчання на майстра звукової терапії тибетськими чашами і вже зараз безкоштовно проводить терапевтичні зустрічі для жінок. Також, Катерина планує провести виїзні заходи для волонтерок із Харкова.

Анатолій Левченко — режисер, викладач акторської майстерності, сценограф, громадський діяч, правозахисник. У межах стипендії працює над відновленням діяльності Першого недержавного театру Донеччини «Terra Incognita» (Маріуполь-Київ). У вересні планується спектакль POSTПІСНЯ за «Лісовою піснею» Лесі Українки.

Дизайн без назви (26)
f5879378e4bb-IMG_20230714_000136

Ганна Шестаковакультруна менеджерка, ведуча сесій підтримки Listening Hour, акторка партисипативних практик (плейбек, док/постдок театр). У межах стипендії Ганна проводитиме соціально-психологічні та мистецькі заходи для молоді та людей, які були вимушені переїхати в інші регіони України через війну і мають потребу в інтеграції у нові громади.

Деякі цьогорічні стипендіатки та стипендіати не можуть розголошувати свою особистість з безпекових питань. Ми поважаємо їх рішення, тож розповідаємо тільки про тих учасниць та учасників програми, які дали згоду на публічне висвітлення. Програма реалізується Іншою Освітою в партнерстві з Сommit by MitOst gGmbH та за підтримки Фонду «Памʼять, відповідальність та майбутнє» (EVZ).