UkraineLab: Які організації ефективні в умовах війни?

UkraineLab: Які організації ефективні в умовах війни?

1–3 червня, 2022 року

online

Пройшло більше двох місяців роботи громадських, культурних та соціальних організацій в умовах повномасштабної війни із зміною фокусу діяльності, з набуттям нових навичок та з оновленими пріоритетами. Час проаналізувати та дати чесну відповідь, які інституційні форми більше не працюють, а які мають змінитися або зникнути.

Український громадський та культурний сектор загалом міцнішає та стає більш спроможним впродовж останніх восьми років, а з ним й публічна влада, яка зміцнила свої позиції у результаті децентралізації. В умовах повномасштабної війни громадські організації та культурні інституції фактично стали надійним тилом та логістичною мережею для забезпечення військових та цивільних необхідними речами. Чи не кожна ГО, спілка, благодійний фонд, приватна компанія чи новостворена сусідська спільнота стали збирати, доставляти та розподіляти ліки, продовольство, обладнання, поставивши свою просвітницьку чи культурну роботу на паузу. Але чи оптимально це? Чому так сталося? Як підтримувати або змінити такий режим в умовах довгострокової війни?

В той же час, на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ОБСЄ дозволили своїм спостерігачам покинути Україну у перші дні війни, а наприкінці квітня прийняли рішення про повне припинення діяльності в Україні. Голова Міжнародного комітету Червоного Хреста заявив, що організація розглядає відкриття офісу у Ростові-на-Дону, а робота цієї організації з унікальним мандатом на непрозорою фінансовою політикою викликала багато запитань. Відповіддю українського громадянського суспільства стала, як мінімум, пересторога до роботи міжнародних гуманітарних та миротворчих організацій або, частіше, відкрита критика на їх адресу з закликом про зупинку пожертв на їхню користь. Чи можуть такі організації продовжувати працювати у нових умовах, посилаючись на принцип нейтралітету із Женевської конвенції? 

Новий контекст та нові правила життя спонукали нас задуматися та заговорити про нові форми та моделі роботи організацій. Які з них дозволяють продовжувати роботу навіть у безпрецедентних обставинах загроз, тиску та невизначеності, а які – гальмують виконання своїх функцій. Якими можуть бути нові організаційні форми, ієрархії або їх відсутність? У чому складнощі та перспективи консенсусних та горизонтальних форм управління? Як розвивати культуру результату, згоди та рівноваги для того, щоб допомагати організаціям приймати ефективні рішення в умовах обмеженого часу?

З цими думками Інша Освіта вирішила відновити формат UkraineLab у вигляді  гібридного онлайн-форуму, що поєднує фронтальні та горизонтальні формати роботи. Метою оновленого форуму UkraineLab є спільна рефлексія та аналіз діяльності громадських організацій та інституцій у перші місяці повномасштабної війни – прискіпливий погляд на ефективність існуючих інституційних форм, дослідження чинників, що допомагають бути ефективними у часи війни та криз, а також формування погляду в майбутнє як врахувати досвід останніх місяців для створення та поширення ефективних інституційних форм.

Форум UkraineLab: Які організації ефективні в умовах війни? проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках проєкту “Сила тут”, що реалізується Іншою Освітою за підтримки Європейської комісії. Технічну підтримку форуму забезпечує proto produkciia.

Дати:  1–3 червня, 2022 року

Нові часи вимагають нових форматів. Форум буде проходити на платформі Zoom за модульним принципом: можна приєднатися як до усіх днів форуму, так і до окремих блоків. Після кожного дня форуму буде коротке письмове резюме, з яким можна буде швидко ознайомитися та дізнатися ключові моменти та висновки попередніх блоків. Участь у форумі “UkraineLab: Які організації ефективні в умовах війни?” безкоштовна, реєстрація за посиланням.

 

Програма форуму:

1 червня

14:00 – 15:30 – Відкриття. Знайомство та мережування 

16:00 – 18:00 – LinkLab: історії та хороші практики. Завдяки чому організаціям та ініціативним групам вдалося дієво побудувати/перебудувати свою роботу під час війни?
19:00 – 21:00 – Вечірня програма. Зустріч учасників та учасниць форуму в Івано-Франківську та знайомство з Асортиментною кімнатою.

2 червня

14:00 – 15:30 – Панельна дискусія “Зберегти статус-кво чи вимагати інституційних змін у діяльності міжнародних гуманітарних організацій?”

16:00 – 18:00 – Робота у паралельних кластерах: 

  • Як вторгнення Росії в Україну може змінити підхід та організаційну форму гуманітарної підтримки?
  • Як громадським організаціям знаходити або трансформовувати свою функцію під час війни та криз?
  • Що може зробити роботу організацій ефективною на довгій дистанції. Як переключитися зі спринту на марафон?

3 червня

14:00 – 15:30 – Панельна дискусія “Як вивчені уроки мають перетворитися у ефективні інституційні форми”

16:00 – 17:30 – Групові обговорення:

  • Які потреби не закриті або можуть виникнути найближчим часом?
  • Як поширювати практики мережування та координувати зусилля?

17:30 – 18:00 – Закриття форуму

Серед спікерів та спікерок до форуму приєднаються:

  • Михайло Винницький, соціолог, PhD у галузі економічної соціології, доцент кафедри соціології НаУКМА, викладач у Києво-Могилянській бізнес-школі, УКУ, екс-керівник секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
  • Ірина Соловей, стратегиня з розвитку спільнот та президентка громадської організації Garage Gang Ґараж Ґенґ (з 2008 року), співзасновниця платформи соціальних інновацій Велика Ідея. Big Idea.
  • Володимир Лисик, кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Львівського національного університету імені Івана Франка, дослідник роботи Міжнародного Комітету Червоного Хреста.
  • Юлія Красильникова, громадська та культурна активістка з Луганська, у 2014 співзасновниця волонтерської ініціативи, а з 2021 — виконавча директорка фонду Восток SOS.

До участі у форумі UkraineLab запрошуємо представників та представниць громадських організацій, соціально відповідального бізнесу, освіти, державних структур, органів місцевого самоврядування та медіа, які працюють задля розвитку громадянського суспільства та культури в Україні.

Цей форум буде важливим для тих, хто

  • має досвід зміни функції своєї організації у воєнний час або хоче її віднайти;
  • хоче зрозуміти, як зробити свою організацію більш стійкою в умовах, що змінюються;
  • відкритий_а обговорювати та рефлексувати як хороші практики, так і  неефективні рішення у своїй роботі;
  • прагне мережування та щирого спілкування з колегами з різних секторів;
  • цінує якісне рівноправне партнерство та сприймає форум як майданчик для співпраці.

*UkraineLab – міждисциплінарна платформа для ефективного мережування та міжсекторного співробітництва для агентів змін, а також мозковий центр, де можуть народжуватися візії та інновації для громадянського суспільства та культури. У березні 2015 року відбувся перший форум у Києві, що був присвячений найкращим практикам для культури й громадянського суспільства в часи після кризи та став майданчиком як для відвертих розмов, так і напрацювань конкретних рішень. Протягом наступних трьох років відбулося ще 5 форумів у Києві, Івано-Франківську, Краматорську, Слов’янську, Берліні та Херсоні. Досвід та методологія проведення форумів були викладені у посібнику “Форум для людей: місце зустрічі людей та сенсів” з метою мультиплікації формату на локальний рівень.