Мережа пам’яті
Фінансування: МЗС Німеччини
Організації, що реалізують проєкт: Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» (Берлін, Німеччина), Український центр вивчення історії Голокосту, Інша Освіта
Партнери: ГО «Після Тиші», Docudays UA, Мережа DOCU/CLUB, Оснабрюцький університет (Оснабрюк, Німеччина)
Тривалість: 2020—2023
Бюджет: 5 508 379,12 грн
Контакт: office@insha-osvita.org
Проєкт «Мережа пам’яті» спрямований на сталий захист масових поховань євреїв і ромів часів Другої світової війни. З 2010 року в Україні проводяться заходи зі збереження культурної спадщини: облаштування гідних місць пам’яті, супроводжувальна історична та дослідницька робота, розвиток мережі місцевих ініціатив.
У 2022-2023 роках Інша Освіта займалась адмініструванням і фінансовим менеджментом проєкту. Також тренерів Іншої Освіти залучали для реалізації навчальних подій. «Мережа пам’яті» допомагає 40 громадам України розробити та впровадити довготермінові стратегії культури пам’яті.
У 2022 році завдяки проєкту було реалізовано 4 програми:
- Менторство: тренери Іншої Освіти проводили регулярні інтервізійні та супервізійні зустрічі. Впродовж 2022 року відбулося 12 групових зустрічей і 27 індивідуальних консультацій.
- Регрантинг: Підтримка 48 проєктів громад, спрямованих на сталий розвиток локальної культури пам’яті та згуртованість всередині громади.
- Захист місць пам’яті: 20 громад отримало фінансування на впорядкування місць пам’яті.
- Культурна програма: 11 показів мобільної виставки проєкту «Захистимо пам’ять» та 11 показів документального кіно.
Також «Мережа пам’яті» допомагала організувати гуманітарну допомогу, фінансову підтримку для порятунку фондів українських музеїв та архівів та спонсорські заходи для жертв повномасштабного вторгнення.
За рік повномасштабної війни Росії проти України було виявлено 21 масове поховання на деокупованих територіях. Росія цілеспрямовано знищує українців, що нагадує геноциди часів Другої світової війни. Перетворення місць насильства та масових поховань в меморіальні простори — це важливе завдання для українського суспільства.
У межах проєкту у 2023 році ми продовжили співпрацю з громадами-партнерами. Команда з Макарівської громади створила документальний фільм про взаємодопомогу українського та єврейського народу. Липовецька громада видала методичний посібник «Стежками пам’яті: уроки історії Голокосту», а громада міста Дружківка, що на півночі Донецької області, евакуювала музейні зібрання (один з матеріалів вивезеного архіву став переможцем в літературному конкурсі в Ізраїлі).
У 2023 році відбулась низка освітніх заходів, кінопоказів документального кіно та дискусій навколо них, виставок у місцевих краєзнавчих музеях, екскурсій місцями культурної спадщини зниклих єврейських громад, а також церемоній пам’яті в день вшанування жертв Голокосту та активностей з догляду за місцями пам’яті. Громади облаштовували меморіали на місцях масових розстрілів місцевих євреїв в Соболівці Вінницької області, Колодянці, Житомирської області та Голоби, Волинської області. Також, спільно з DOCU/CLUB ГО Docudays UA було доповнено колекцію документальних фільмів роботами, що осмислюють трагедію Голокосту.
Детальніше про результати роботи у громадах за 2023 рік читайте у наших публікаціях за листопад та грудень.
Проєкт «Мережа пам’яті» реалізується Іншою Освітою спільно з фондом «Меморіал убитим євреям Європи» та Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки МЗС Німеччини.