Мережа пам’яті

Мережа пам’яті

Фінансування: МЗС Німеччини

Організації, що реалізують проєкт: Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» (Берлін, Німеччина), Український центр вивчення історії Голокосту, Інша Освіта

Партнери: ГО «Після Тиші», Docudays UA, Мережа DOCU/CLUB, Оснабрюцький університет (Оснабрюк, Німеччина)

Тривалість: 2020—2023

Бюджет: 104 240 євро

Контакт: office@insha-osvita.org

Проєкт «Мережа пам’яті» спрямований на сталий захист масових поховань євреїв і ромів часів Другої світової війни. З 2010 року в Україні проводяться заходи зі збереження культурної спадщини: облаштування гідних місць пам’яті, супроводжувальна історична та дослідницька робота, розвиток мережі місцевих ініціатив. 

Протягом 2022 року ми займались адмініструванням і фінансовим менеджментом проєкту. Також тренерів Іншої Освіти залучали для реалізації навчальних подій.

«Мережа пам’яті» допомагає 40 громадам України розробити та впровадити довготермінові стратегії культури пам’яті. У 2022 році завдяки проєкту було реалізовано 4 програми:

  • Менторство: Інша Освіта розвивала компетенції 20 менторів, проводила регулярні інтервізійні та супервізійні зустрічі. Впродовж 2022 року відбулося 12 групових зустрічей і 27 індивідуальних консультацій.
  • Мініпроєкти: Підтримка 48 проєктів громад, спрямованих на сталий розвиток локальної культури пам’яті та згуртованість всередині громади.
  • Захист місць пам’яті: 20 громад отримало фінансування на впорядкування місць пам’яті.
  • Культурна: 11 показів мобільної виставки проєкту «Захистимо пам’ять» та 11 показів документального кіно.

Також «Мережа пам’яті» брала участь у посередництві фінансової допомоги для порятунку фондів українських музеїв та архівів, наданні гуманітарної допомоги та спонсорських заходах жертвам повномасштабного вторгнення Росії у 2022.

У проєкт залучені науковці, історики, музейники, активісти, представники єврейських громад і митці для:

  • Розвитку цифрової інфраструктури конфліктних ландшафтів.
  • Дослідження місць єврейського життя та Голокосту.
  • Документування воєнного досвіду 2022 року та відстежування зв’язків із періодом Другої світової війни.
  • Друку тематичних видань.   

За рік повномасштабної війни Росії проти України було виявлено 21 масове поховання на деокупованих територіях. Росія цілеспрямовано знищує українців, що нагадує геноциди часів Другої світової війни. Перетворення місць насильства та останнього спочинку в меморіальні простори — це виклик для українського суспільства, актуальність якого зростає щодня.