Річний звіт Іншої Освіти за 2019 рік
“Повертаємо навчання в життя. Святкуємо зміни. Допомагаємо спільнотам стати самозарадними”. Саме ці три речення стали результатом річного стратегічного процесу Іншої Освіти у 2019 році. Саме ці три речення є нашою оновленою місією.
2019 рік був для нас роком переосмислення та відкриттів. Ми вкотре критично запитували себе, що є ядром нашої діяльності або ж навіть – нашої спільної практики. Відповіддю стало слово “спільнота” – як у значенні спільнототворення для інших, так і посилення нашої власної спільноти й горизонтальних зв’язків усередині неї. Адже ми й надалі дозволяємо собі гнучко навігувати в темах та йти в нові формати – з передумовою, що йти маємо разом.
У червні ми відкрили двері нашої нової домівки в Івано-Франківську – в центрі міста та з окремими кімнатами для галереї та навчального простору. Київський офіс і далі розташований над приміщенням громадського ресторану Urban Space 500. Форпости організації в цих двох містах є важливими стабілізаторами для нашої динамічної й номадичної організації, команди й люди якої розташовані ще в шістьох містах (України й не тільки).
Не дивно, що нашими ключовими продуктами у 2019 році стали ті, які пов’язані з розвитком спільнот та їхнім різноманіттям. Уже вдруге ми провели в Києві Фестиваль живих історій та об’єднали різні ініціативи та людей, які працюють над переосмисленням новітньої історії України з різних перспектив. Уперше фестиваль відбувся так масово та за підтримки держави, а саме – Українського культурного фонду. В Ужгороді на поки що першому форумі Сила Села ми говорили про розвиток сільської місцевості за допомогою низових ініціатив та власних сил громад – спільно з колегами, випускниками й випускницями Майстерні сільських ініціатив. В Київській області ми стали операційним партнером надважливого проєкту з (ре)інтеграції ветеранів та ветеранок у їхні рідні (або ж нові) громади. В Івано-Франківську запустили пілотні міжгенераційні навчальні програми Наново: Навчання після 45, аби допомагати різним поколінням краще включатися в економічне, культурне та соціальне життя. І, знову ж таки, в Києві ми завершили свою майже трирічну спільнототворчу місію в унікальному проєкті Urban Space 500, який поєднує спільноту з 500 соціальних інвесторів та інвесторок, громадський ресторан та грантову програму для підтримки розвитку міста.
Цей рік ще більше розпалив наше захоплення культурою та мистецтвом як потужною енергією для проговорення невимовного та поєднання розділеного. Пригода з галерею Асортиментна кімната продовжилася в номадичному режимі та форматі резиденцій, а воркшопи з культурного менеджменту спільно з Culture Bridges змінилися стратегічним партнерством у міжнародній мережувальній програмі для культурних менеджерів Tandem Ukraine. На новий щабель нашу роботу піднесла співпраця з формацією NOVA OPERA над продакшном опери-перформансу GAZ, а також нові цікаві “задачки” зі спільнототворення для креативних підприємців – програма Creative Enterprise. Тож, переходимо у 2020 рік із твердою обіцянкою, що культури та мистецтва в наших проєктах точно не поменшає – ані у форматах неформальної мистецької освіти, ані у вигляді безпосередньої практики культурного менеджменту.
Завершуємо цей рік швидко та вдячно. Робимо паузу на видих. І налаштовуємося на продовження спільної пригоди – але це вже зовсім інша історія для наступного річного звіту.
Із вдячністю за 2019-й,
ваша Інша Освіта
(в особах Правління: Ольги Дятел, Реваза Татеішвілі та Альони Каравай)